Գուրգեն Խաչատրյան. Թեև դժվարությամբ, այնուամենայնիվ մեզ հաջողվեց հաղթահարել ճգնաժամը Ucom-ում
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանն այսօր հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մեկ տարի առաջ այս օրերին սկսվեցին Ucom-ի կազմաքանդման ակտիվ փորձերը: Ապօրինությունների ցիկլը ուղղված էր մեր ընկերությունում անկառավարելի իրավիճակ ստեղծելու փորձերին, ինչի արդյունքում, ըստ բոլորին հայտնի շրջանակների, ստիպված էինք լինելու կասկածելի ուժերի օտարել մեր 12 տարվա ամենօրյա աշխատանքի արդյունքը՝ Ucom-ը։
Հիշում եմ, լրիվ պատահական, հենց այդ օրերին, երբ հայրս կալանավայրում զրկված էր բժշկական օգնության իրավունքից, մեր 12 տարվա գործընկերը հանկարծ հասկացավ, որ աշխատանքային տարաձայնություններ ունենք և իր օրակարգը չընդունելու արդյունքը ավելի քան 500 աշխատակիցներ ազատման դիմումներն են` ցանցի խափանման հնարավոր հետևանքով: Դետալների մասին կլռեմ՝ բիզնես կոռեկտությունից ելնելով։ Ժամանակը ամեն ինչ ցույց կտա:
Այսօր`արդեն մոտ մեկ տարի անց, ուզում եմ արձանագրել, որ թեև դժվարությամբ, այնուամենայնիվ մեզ հաջողվեց հաղթահարել ճգնաժամը: Մեր թիմը կարողացավ արժանապատվությամբ և ինստիտուցիոնալ մոտեցմամբ վերականգնել կայունությունը՝ զերծ մնալով իռացիոնալ գործելաոճից: Ucom-ի աշխատակազմը բացառիկ կամք և պատասխանատվություն ցուցաբերեց` անգամ ամենադժվարին օրերին պահպանելով և առաջնորդվելով բաժանորդների շահերով: Բիզնես համայնքը և միջազգային գործընկերները փոխգործակցության հուսալի վարք ու պատրաստակամություն ցուցաբերեցին, իսկ մեր մրցակիցները`«Վիվասել ՄՏՍ»-ը և «Բիլայն Արմենիան» բացառիկ սոլիդարություն պահպանեցին: Ես շնորհակալ եմ և երախտապարտ, որ հայկական օպերատորին սատարելու համար դրսևորվեց հավաքական ուժ և աջակցություն:
Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ դժվարին այս տարում մեր թիմը նաև covid19-ի մարտահրավերը հաղթահարեց՝ առաջնորդվելով մի կողմից անվտանգության, մյուս կողմից՝ թիմերի ամբողջականության պահպանման գերակայությունով։ Պատերազմը նոր օրակարգ առաջադրեց. Ucom-ը օր ու գիշեր աշխատանքով բազմաբնույթ աջակցություն ցուցաբերեց բանակին՝ տեխնիկական աջակցման, կապի ապահովման համալիր միջոցառումների և ուղիղ նվիրատվության միջոցով։ Ցավով պիտի ասեմ, որ հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհեցին նաև Ucom-ի երեք աշխատակիցներ. խոնարհվում ենք նրանց լուսավոր հիշատակի առջև։
Այսօր, երբ շատերս կորոնայից ու պատերազմից ընտանիքի անդամ ենք կորցրել, տնտեսական քայքայիչ կորուստներ կրել, գուցե կորցրել ապագայի կայունության հեռանկարը, միևնույն է` թևաթափ լինելու իրավունք չունենք: Փորձությունները գալիս են ստուգելու մեր կամքն ու դիմացկունությունը: Ucom-ը էլ ավելի ամուր հենքով է շարունակելու ծառայել Հայաստանին` իր մարդկային ներուժով, ռազմավարական ենթակառուցվածքներով և լայնամասշտաբ ինովատիվ ծրագրերով: Վստահ եմ, որ միջազգային գործընկերությունների և ներդրումների ներգրավման միջոցով զգալի ազդեցություն կունենանք մեր երկրի տնտեսության վերակառուցման ու զարգացման վրա»:

Гурген Хачатрян: С трудом, но нам все же удалось преодолеть кризис в Ucom-е
Соучредитель группы компаний «Галакси» и председатель совета директоров компании Ucom Гурген Хачатрян выступил сегодня с заявлением, в котором, в частности, говорится: «Год назад, в эти дни, были предприняты активные попытки по распаду Ucom-а. Целью продолжающихся незаконных действий стала попытка создания неконтролируемой ситуации в нашей компании.
В результате чего, по мнению известных всем кругов, нам бы пришлось начать процесс отчуждения сомнительным силам результат нашей 12-летней повседневной работы – Ucom. Помню, совершенно случайно, в те дни, когда отец был лишен права на медицинскую помощь в тюрьме, наш 12-летний коллега вдруг понял, что у нас имеются трудовые споры и если его повестка не будет принята нами, то 500 сотрудников напишут заявления об уходе из-за выхода из строя всей сети.
О подробностях промолчу, исходя из деловой корректности. Сегодня, спустя почти год, хочу заявить, что, несмотря на трудности, нам все же удалось преодолеть кризис. Наша команда смогла достойно и институционально восстановить стабильность, избегая иррационального стиля работы. Коллектив Ucom-а проявил исключительную волю и ответственность, не подвергая компромиссу интересы абонентов даже в самые тяжелые дни. Бизнес сообщество продемонстрировало надежное поведение и готовность к партнерству, а наши конкуренты – «ВиваСелл-МТС» и «Билайн Армения», проявили исключительную солидарность.
Я благодарен и признателен за то, что были проявлены коллективная сила и поддержка в поддержку армянского оператора. Считаю важным отметить, что в этот непростой год наша команда преодолела также вызов COVID19, руководствуясь приоритетом безопасности с одной стороны и сохранением целостности команд - с другой.
Война задала новую повестку дня: компания Ucom работала днем ​​и ночью, оказывая разнообразную поддержку Армии посредством технической помощи, комплексных коммуникационных мероприятий, прямых пожертвований.
С сожалением и признательностью должен сказать, что трое сотрудников Ucom пожертвовали жизнью ради защиты Родины. Мы преклоняемся перед их светлой памятью. Сегодня, когда многие из нас потеряли члена семьи из-за коронавируса и войны, понесли разрушительные экономические потери, возможно, потеряли перспективу стабильности в будущем, мы все равно не имеем права отчаиваться.
Испытания даются для проверки нашей воли и выносливости. И я убежден, что Ucom будет и дальше служить Армении на еще более прочной основе, внося свой вклад в восстановление и развитие экономики страны за счет человеческого потенциала, стратегической инфраструктуры и широкомасштабных инновационных программ».