Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը պետք է դատապարտվի քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից. վարչապետը՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը ներկա է եղել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Վարչապետն արդյունավետ է գնահատել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությունը, որի շրջանակում բազմաթիվ ծրագրեր են կյանքի կոչվում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ ներգրավվածությունը Հայաստանում իրականացվող ենթակառուցվածքային ծրագրերում և, ի մասնավորի, տեղեկացրել, որ կառավարությունը որոշել է մեկնարկել «Հյուսիս-հարավի» հարավային՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի շինարարությունը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին և հումանիտար խնդիրներին՝ վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմի համար կարևորագույն առաջնահերթություն է մնում հայ ռազմագերիների վերադարձը, ինչն ամրագրված է 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հայտարարության 8-րդ կետով, սակայն Ադրբեջանը փորձում է խեղաթյուրել այդ կետի մեկնաբանությունը և ձգձգել ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձը: Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել է մարդասիրական այս կարևոր հարցի վրա և կարևորել միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԵՄ կառույցների առարկայական ներգրավումը դրա լուծմանը:
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից պաշտոնապես խրախուսվող հայատյացության քաղաքականությանը, որի բացահայտ դրսևորումը օրերս Բաքվում բացված Արցախյան պատերազմի թեմայով «պուրակն» է և այնտեղ Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները փառաբանող «ցուցադրությունները», երեխաների ներգրավումն այդ քաղաքականությանը: Նիկոլ Փաշինյանը խորը վրդովմունք է հայտնել այս կապակցությամբ՝ այն համարելով լուրջ մարտահրավեր տարածաշրջանային խաղաղությանը և ընդգծել, որ անպատկերացնելի է 21-րդ դարում Եվրոպայի խորհրդի անդամ հանդիսացող երկրի կողմից նման վարքագիծը, որը չի կարող հարիր լինել քաղաքակիրթ աշխարհին: Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը Ադրբեջանի մարդատյաց քաղաքականությանը և շեշտել, որ սա ամենամեծ հիմքն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքը կիրառելու համար:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ ԵՄ-ն կարևորում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը և մտահոգիչ համարել այն խաթարող մարտահրավերների դրսևորումը, ինչը հնարավոր չի դարձնում համապատասխան մթնոլորտի ձևավորումը: Տոյվո Կլաարը ՀՀ վարչապետին է ներկայացրել Հայաստանի սահմանամերձ մարզեր կատարած այցի և այնտեղ ունեցած հանդիպումների տպավորությունները: Ընդգծվել է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչության իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Վարչապետը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել է նաև Ադրբեջանի կողմից Արցախ մուտք գործելու հարցի շահարկման վրա, որի նպատակը միջազգային կառույցների հումանիտար գործունեությունը ԼՂ-ում խոչընդոտելն է: Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելը: Արձագանքելով հարցին՝ Հայաստանում ԵՄ դեսպանը նշել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է մարդասիրական ծրագրեր իրականացնել Արցախում և աջակցություն ցուցաբերել:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ դեռևս չլուծված է մնում ԼՂ կարգավիճակի հարցը, և Հայաստանի դիրքորոշումն այս առնչությամբ այն է, որ պետք է շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Տոյվո Կլաարն անդրադարձել են տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի ևս, մտքեր փոխանակել տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացման հարցի շուրջ:

Армянофобская политика Азербайджана должна быть осуждена цивилизованным миром: премьер-министр – специальному представителю ЕС
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. На встрече также присутствовала руководитель делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Премьер-министр назвал эффективным партнерство Армении-ЕС, в рамках которого реализуется множество программ. Никол Пашинян подчеркнул важность участия ЕС в реализуемых в Армении инфраструктурных проектах, и, в частности, сообщил, что правительство приняло решение начать строительство участка Сисиан-Каджаран дорожного коридора «Север-Юг».
Касаясь ситуации, сложившейся вследствие развязанного Азербайджаном против Арцаха войны, и гуманитарных проблем премьер-министр отметил, что важнейшим приоритетом для армянской стороны остается возвращение армянских военнопленных, что закреплено в 8-м пункте заявления от 10 ноября 2020 года, однако Азербайджан пытается исказить толкование этого пункта и затягивать возвращение военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. Никол Пашинян обратил внимание спецпредставителя ЕС на этот важный гуманитарный вопрос и подчеркнул важность участия международных партнеров, в том числе институтов ЕС, в его решении.
Премьер-министр коснулся официально поощряемой высшим руководством Азербайджана политики армянофобии, очевидным проявлением которой является недавно открытый в Баку «парк» на тему Арцахской войны, экспозиция прославляющих совершенные Азербайджаном военные преступления и вовлечение детей в эту политику. Никол Пашинян выразил глубокое возмущение по этому поводу, посчитав это серьезным вызовом региональному миру и подчеркнув, что подобное поведение члена Совета Европы в 21 веке немыслимо, и оно не может быть приемлемым для цивилизованного мира. Премьер-министр посчитал необходимым, чтобы международное сообщество адекватно отреагировало на человеконенавистническую политику Азербайджана, и подчеркнул, что это является основанием для применения принципа «отделения во имя спасения» в случае Нагорного Карабаха.
Спецпредставитель ЕС отметил, что ЕС придает большое значение установлению мира на Южном Кавказе и обеспокоен нарушающими этот мир проявлениями, которые не позволяют создать нужную атмосферу. Тойво Клаар представил премьер-министру впечатления от поездки в приграничные районы Армении и проведенных там встреч. Была подчеркнута важность защиты прав жителей приграничных населенных пунктов.
Премьер-министр также обратил внимание спецпредставителя ЕС на манипулирование Азербайджаном вопроса въезда в Арцах, цель которого - воспрепятствовать гуманитарной деятельности международных организаций в Нагорном Карабахе. В этой связи Никол Пашинян подчеркнул важность привода Азербайджана в конструктивное поле. Реагируя на эту тему, посол ЕС в Армении отметила, что ЕС продолжит реализацию гуманитарных программ в Арцахе и оказание помощи.
Собеседники обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министр Пашинян отметил, что вопрос статуса Нагорного Карабаха остается нерешенным, и что позиция Армении в этом отношении заключается в том, что переговоры должны продолжаться в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Никол Пашинян и Тойво Клаар затронули и другие вопросы регионального значения, обменялись мнениями об открытии транспортной и экономической инфраструктуры.