Նման «ցուցադրության» կազմակերպմամբ Ադրբեջանը վերջնականապես ամրագրում է իր դիրքը որպես այլատյացության համաշխարհային կենտրոն․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Բաքվում Արցախյան պատերազմին նվիրված «պուրակի» բացման վերաբերյալ
Ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ Բաքվում բացվել է Արցախյան պատերազմին նվիրված «պուրակ», որտեղ հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ մեկտեղ ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), Հայաստանի ու Արցախի զինվորների անձնական իրեր և զոհված հայ զինվորականների սաղավարտներ: «Պուրակի» բացման արարողությունը և դրանում Ադրբեջանի նախագահի ելույթն ի ցույց են դնում, որ վերոնշյալ գործողությունն ուղղված է հրապարակայնորեն նսեմացնելու պատերազմում զոհվածների հիշատակը, անհայտ կորածներին ու գերիներին, ոտնահարելու նրանց ընտանիքների իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
Այն ժամանակ, երբ դեռևս լիովին հասցեագրված չեն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքները, երբ Ադրբեջանում պատանդառության մեջ են գտնվում բազմաթիվ հայ ռազմագերիներ, դիակապտության տարրերով պարուրված նման «ցուցադրության» կազմակերպմամբ Ադրբեջանը վերջնականապես ամրագրում է իր դիրքը որպես անհանդուրժողականության և այլատյացության համաշխարհային կենտրոն: Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության նման մարդատյաց գործելաոճն առավել խոսուն է, քան խաղաղության և հանդուրժողականության, բազմամշակութայնության վերաբերյալ ցանկացած հայտարարություն կամ PR-ակցիա:
Մի կողմից Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս Հայաստանի կողմից հնարավոր ռևանշիզմի վերաբերյալ դիտարկումներով, իսկ մյուս կողմից նման ցուցադրությամբ  փորձ է կատարում մոնումենտալացնել ռևանշիզմը, մարդատյացությունը և ազգամիջյան ատելությունը։ Նման քայլերն ի ցույց են դնում, թե որքան հեռու է կանգնած Ադրբեջանի ղեկավարությունը ետհակամարտային իրավիճակի, տարածաշրջանային խաղաղության և հաշտեցման վերաբերյալ իր իսկ դեկլարատիվ հայտարարություններից։

Азербайджан укрепляет свое положение в качестве всемирного центра нетерпимости и ксенофобии: МИД РА
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление об открытии в Баку «парка», посвященного Арцахской войне.
«12 апреля в Баку при участии президента Азербайджана открылся парк, посвященный Арцахской войне. Церемония открытия “парка“, которая судя по выступлению президента Азербайджана, направлена на публичное унижение памяти жертв войны, пропавших без вести и пленных, нарушает права и унижает чувство достоинство их семей.
В то время как, еще не полностью адресованы последствия развязанной Азербайджаном войны против Арцаха, когда в Азербайджане в плену находятся многочисленные армянские военнопленные, организуя подобную “экспозицию”, наполненную элементами осквернения погибших, Азербайджан окончательно закрепляет свое положение в качестве всемирного центра нетерпимости и ксенофобии.
С одной стороны, руководство Азербайджана выступает с заявлениями о возможном реваншизме со стороны Армении, а с другой - подобной демонстрацией пытается замонументировать реваншизм, человеконенавистничество и межнациональную ненависть. Подобные шаги демонстрируют, насколько далеко стоит руководство Азербайджана от своих же декларативных заявлений относительно постконфликтной ситуации, регионального мира и примирения».