Պատերազմին նախորդող 2 ամիսներին Թուրքիայի հետ կոնտակտը կարող էր հետաձգել պատերազմը․ Հ․ Տեր-Աբրահամյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Երբ մեր վարչապետը պատերազմի ժամանակ սկսեց խոսել պանթուրքիզմից, ես հասկացա, որ, չասեմ, թե պարտվում ենք, որ մեր վիճակը շատ վատ է։ Որովհետև, երբ դու խոսում ես պանթուրքիզմից, նշանակում է, չես հասկանում քաղաքական ու ռազմական մեծ քարտեզը, որի մեջ կաս, որ դու և պարտված ես, և հրաժարվում ես քո անկախությունից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց պատմաբան Հրանտ Տեր-Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Արցախյան պատերազմին։
Վերջինս գտնում է, որ մենք պետք է քննարկումներ սկսենք Թուրքիայի հետ․ «Մենք պետք է մեր առաջ այնպիսի խնդիրներ դնենք և այնպիսի թշնամիներ ունենանք, որոնք մեր հագով են»։
Հ․Տեր-Աբրահամյանը նաև ասում է, թե վերջին երկու տարիների քաղաքականությունը ցույց չի տվել, որ գործող իշխանությունն ունի քիչ-թե շատ կուռ պատկերացում, քաղաքական կուրս, որով տանում է երկիրը և, որ դա հիմնված լինի թե ներքին, թե տարածաշրջանային մեծ վերլուծության վրա։
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանը կարո՞ղ էր խուսափել պատերազմական նման ելքից, պատմաբանն ասում է՝ այդ դեպքում շատ ծուղակներ ու հեշտ թվացող հարցեր կան։
«Պատերազմից առաջ այդ երկու ամիսներին, Թուրքիայի հետ ինչ-որ կոնտակտի դուրս գալը, իմ կարծիքով, կարող էր պատերազմը գոնե հետաձգել։ Կան մարդիկ, որ ասում են՝ պետք էր ստորագրել։ Թվում էր, որ դա լուծում է, բայց այստեղ շատ հարցեր կան, որովհետև զուտ հանձնվելը, որպես կանոն, լուծում չէ»,- հավելում է նա։

Контакт с Турцией в течение двух месяцев, предшествовавших войне, мог отсрочить войну: Г. Тер-Абраамян (видео)
Поддержи А1+!«Когда наш премьер-министр во время войны стал говорить о пантюркизме, я понял, что, если не сказать терпим поражение, что наши дела очень плохи. Потому что, когда ты говоришь о пантюркизме, это значит, что не понимаешь большую политическую и военную карту, в которой ты находишься, что ты и проигравший, и отказываешься от своей независимости», - сказал в беседе с «А1+» историк Грант Тер-Абраамян, обратившись к Арцахской войне.
Последний считает, что мы должны начать обсуждения с Турцией: «Мы должны поставить перед собой такие задачи и иметь таких врагов, которые нам по размеру».
Г. Тер-Абраамян также говорит, что политика последних двух лет не показала, что действующие власти имеют более-менее целостное представление, политический курс, которым ведёт страну и, что это основано на большом как внутреннем, так и региональном анализе.
Отвечая на вопрос, могла ли Армения избежать подобного исхода войны, историк говорит: в этом случае есть много ловушек и кажущихся простыми вопросов.
«Выход на какой-нибудь контакт с Турцией в эти два месяца до войны, по-моему, мог бы хотя бы отсрочить войну. Есть люди, которые говорят: нужно было подписать. Казалось, что это - решение, но здесь есть много вопросов, потому что просто сдаться, как правило, это – не решение», - добавляет он.