Արայիկ Հարությունյանը ցավակցական հեռագիր է հղել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 9-ին ցավակցական հեռագիր է հղել ամերիկահայ բարերար Հրայր Հովնանյանի ընտանիքին:
«Խոր ցավով ընդունեցի ամերիկահայ ձեռնարկատեր, բարերար, հասարակական գործիչ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, Ամերիկայի հայկական համագումարի նախագահ Հրայր Հովնանյանի մահվան բոթը:
Հրայր Հովնանյանն արժանիորեն դասվում է հայ ժողովրդի երախտավորների, նրա մեծանուն զավակների շարքին, ովքեր անսահման սիրով ու հավատով լցված իրենց պատմական հայրենիքի հանդեպ, փայփայում էին  մայր Հայաստանը աշխարհի հզոր ու զարգացած երկրների կողքին տեսնելու երազանքը և ամեն ինչ անում էին այն իրականություն դարձնելու համար
Հովնանյանի անմիջական հովանավորությամբ ու գործուն մասնակցությամբ Արցախում իրականացվել են կենսական նշանակություն ունեցող բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց շնորհիվ լուծվել են կարևորագույն խնդիրներ կրթության, գիտության, առողջապահության և այլ ոլորտներում: Անգնահատելի է նրա ներդրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և Արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացման գործում:
Արցախի Հանրապետության բարօրությանն ուղղված բացառիկ ծառայությունների համար Հրայր Հովնանյանն արժանացել է պետական բարձր պարգևների:
Անդառնալի կորստի այս ծանր պահին Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով:
Հրայր Հովնանյանի կյանքն ու գործը հայրենասիրության վառ օրինակ է, որը հավերժ կմնա հայ ժողովրդի պատմության մեջ»:

9 апреля президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил семье благотворителя Грайра Овнаняна телеграмму соболезнования.
“Я глубоко опечален кончиной Грайра Овнаняна, американского бизнесмена армянского происхождения, филантропа, общественного деятеля, члена Попечительского совета Всеармянского фонда “Айастан” и президента Армянской ассамблеи Америки.
Грайр Овнанян достойно причислен к благодетелям армянского народа, к его великим сынам, которые полны безграничной любви и веры в свою историческую родину, лелеют мечту видеть Мать-Армению среди могучих и развитых страна мира и делают все, чтобы сделать это реальностью.
При непосредственном спонсорстве и действенном участии Овнаняна в Арцахе были осуществлены многочисленные жизненно важные программы, благодаря которым решались важнейшие задачи в сферах образования, науки, здравоохранения и в других.
За исключительные заслуги во благо Республики Арцах Грайр Овнанян был удостоен высоких государственных наград.
В этот тяжелый час невосполнимой потери от имени народа, властей Республики Арцах и от себя лично выражаю глубокие соболезнования и поддержку родным и близким покойного, желаю стойкости и силы духа.
Жизнь и дело Грайра Овнаняна - яркий пример патриотизма, который навсегда останется в истории армянского народа”.