Զինվորական ծառայության տարիքային շեմը կբարձրացվի. օրինագիծը ստացավ դրական եզրակացություն (տեսանյութ)
««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը հեղինակել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը, երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում: Այդ մասին հայտնում են ԱԺ պաշտոնական կայքից։
ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունն առաջարկում է բարձրացնել զինվորական ծառայության տարիքային շեմը՝ սահմանելով պայմանագրայինների համար մինչեւ 63 տարեկանը, իսկ բարձրագույն սպայական կազմի «գեներալ-գնդապետ» եւ «բանակի գեներալ» զինվորական կոչումներ ունեցող զինծառայողների համար՝ մինչեւ 65 տարեկանը:
Կառավարությունն առաջարկել է սպայական եւ շարքային կոչումների համար սահմանել տարբեր տարիքային շեմեր: Ըստ այդմ՝ գործող օրենքում ամրագրված 40 տարեկանն առաջարկվում է դարձնել 45, 45 տարեկանը՝ 50: Կրտսեր սպայական կազմի համար առաջարկվում է 48-ը 52 տարեկան դարձնել, ավագ սպայական կազմի համար՝ 50-ը 58: Ավելի բարձր կոչումների համար տարիքային շեմը թողնվել է անփոփոխ: Կառավությունն առաջարկել է համաչափորեն բարձրացնել նաեւ պահեստազորայինների տարիքային շեմը՝ դարձնելով 48-ից 53, 50-ից 55, 55-ից 58 եւ 58-ից 60 տարեկան:
Ըստ հիմնական զեկուցող Գեւորգ Գորգիսյանի՝ գործադրի ներկայացրած առաջարկների վերաբերյալ առարկություններ չունեն:
Պատգամավորը նշեց, որ կան քաղաքացիներ, որ անհամբեր սպասում են օրենքի ընդունմանը:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը նշեց, որ նախագիծը շատ կարեւոր ու հրատապ է եւ պաշտպանության առումով լուրջ խնդիր է լուծում: Նա հորդորեց դրական եզրակացություն տալ օրինագծին:

Возрастной порог военной службы будет повышен: законопроект получил положительное заключение (видео)
Правительство Республики Армения внесло предложения по законопроекту, разработанному фракцией «Просвещенная Армения», который предусматривает повышение предельного возраста прохождения военной службы по контракту до 63 лет, правительство предложило разные возрастные ограничения для разных чинов офицеров.
Законопроект о внесении изменений в Закон Республики Армения «О военной службе и статусе военнослужащего» вместе с предложениями правительства в постоянной комиссии по обороне и безопасности НС получил положительное заключение.
Согласно действующему законодательству, военная служба по контракту ограничена, в одном случае до 45 лет, в другом - до 40 лет. Фракция «Просвещенная Армения» предложила поднять этот порог до 63 лет.
«В ходе обсуждения с первого по второе чтение правительство предложило установить разные возрастные пороги для разных чинов», - сказал депутат Геворг Горгисян, добавив, что это предложение приемлемо для фракции, так как тенденция к увеличению возраста сохраняется.
В Вооруженных силах, и в других войсках могут служить граждане мужского пола, ранее не проходившие военную службу по контракту и состоявшие на учете в запасе до 40 лет. «Просвещенная Армения» предложила установить возраст 63 года, а правительство – 45.
Предельный возраст для прохождения военной службы по контракту повышен от 45 до 50 лет для младших и старших унтер-офицеров, от 48 до 52 лет для младших офицеров, от 50 до 55 для майоров и подполковников, для полковников от 55 до 58. Порог для более высоких титулов остался без изменений.