170950749_2726029890979023_6931289676377454565_n
✅ Արաբական թերակղզուց ներթափանցած տաք օդի ալիքը հանրապետության տարածքում առաջացրել է անոմալ բարձր ջերմային ֆոն։ Ապրիլի առաջին տասնօրյակում նմանատիպ բարձր ջերմաստիճան Հայաստանում վերջին անգամ դիտվել է 1975 թվականին։
✅ Ապրիլի 7-ին ամենաբարձր ջերմաստիճանը գրանցվել է Մեղրիում՝ +29, Արարատյան դաշտում մինչև +26, սակայն ըստ կանխատեսման՝ այսօր և վաղը Սյունիքի հովիտներում կգրանցվի +30․․․+32, իսկ Արարատյան դաշտում և Երևանում +27․․․+29 աստիճան, որը կլիմայական նորմից բարձր է 8-ից 10 աստիճանով։
✅ Տաք օդի ալիքը Հայաստանի տարածքում կընդհատվի ապրիլի 10-ից՝ իր տեղը զիջելով Սև ծովից մոտեցող ցիկլոնին։
Ապրիլի 10-14-ը շրջանների զգալի մասում՝ հատկապես կեսօրից հետո, սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ: Ամպրոպների ժամանակ քամու ուժգնացումը 20-25մ/վրկ։
Օդի ջերմաստիճանի նվազումը կսկսվի ապրիլի 10-ից և ապրիլի 10-13-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության ամբողջ տարածքում, ջերմաստիճանը կնվազի 10-12 աստիճանով, մոտենալով կլիմայական նորմին։

170950749_2726029890979023_6931289676377454565_n
В долинах Сюникской области Армении 8 и 9 апреля, по прогнозам, ожидается +30...+32, а в Араратской долине и в Ереване +27...+ 29 градусов.
В Центре гидрометеорологии и мониторинга сообщили, что такая температура выше климатической нормы на 8 - 10 градусов.
«Волна горячего воздуха на территории Армении будет прервана 10 апреля, уступив свое место циклону, приближающемуся с Черного моря. С 10 по 14 апреля в большинстве регионов, особенно после полудня, ожидаются кратковременные дожди с грозами. Во время грозы - усиление ветра до 20 - 25 м/с. Понижение температуры воздуха начнется с 10 апреля. До 13 апреля на всей территории республики, температура снизится на 10 - 12 градусов, приближаясь к климатической норме», - отметили в МЧС.
Проникшая с Аравийского полуострова волна горячего воздуха на территории республики вызвала аномально высокий тепловой фон. Подобная высокая температура в первой декаде апреля в Армении в последний раз наблюдалась в 1975 году.