Թուրքիան խախտել է միջազգային իրավունքը՝ ԼՂ պատերազմում ներգրավելով վարձկանների. շվեյցարացի խորհրդարանականներ
Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդի 33 պատգամավորներ նամակ են հղել՝ հորդորելով երկրի կառավարությանը ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա իր տարածքում, ինչպես նաև Հայաստանում, Սիրիայում, Լիբիայում և Իրաքում մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարումների փաստերի առնչությամբ: Պատգամավորները կոչ են արել կառավարությանը հետաձգել Թուրքիայի հետ ազատ առևտրի մասին նոր համաձայնագիրը, քանի դեռ այդ երկիրը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ANF News-ը:
Պատգամավորները նամակում նշել են, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Թուրքիան տանում է բռնապետության ուղով՝ լռեցնելով ընդդիմադիր ու քննադատական ձայները, այդ թվում և լրատվամիջոցներին, հեռացնելով անկախ դատավորներին ու նրանց փոխարինելով կախյալ դատավորներով, բանտարկելով ակտիվիստների ու լրագրողների:
Շվեյցարացի օրենսդիրներն արձանագրել են, որ ղարաբաղյան վերջին պատերազմի ժամանակ Թուրքիան Ադրբեջան է ուղարկել վարձկանների, ինչը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Նրանց գնահատմամբ՝ նմանօրինակ գործելաոճ Անկարան ցուցաբերել է նաև Լիբիայում:
«Մենք խորապես հավատացած ենք, որ Շվեյցարիայի մարդասիրական ավանդույթները և Համադաշնության կողմից պաշտպանության տակ առնված արժեքները կշարունակվեն, մենք համոզված ենք, որ այս հրատապ կոչը լսելի կլինի»,- ասել են խորհրդարանականները:

Турция, вовлекая наемников в войну в Нагорном Карабахе, нарушила международное право: швейцарские парламентарии
Тридцать три члена Федерального совета Швейцарии направили письмо, в котором призвали правительство страны оказать давление на Турцию в связи с фактами грубого нарушения прав человека в Армении, Сирии, Ливии и Ираке, а также и на ее территории. Депутаты призвали правительство отложить подписание нового соглашения о свободной торговле с Турцией до тех пор, пока страна не выполнит решения Европейского суда по правам человека. Об этом сообщает «ANF News».
Законодатели в письме отметили, что президент Реджеп Тайип Эрдоган, заглушив голоса оппозиции и критиков, в том числе СМИ, отстранив независимых судей, заменив их временными   судьями и заключив в тюрьму активистов и журналистов, привел Турцию к диктатуре. Швейцарские законодатели констатировали, что во время последней Карабахской войны Турция отправила в Азербайджан наемников, что является грубым нарушением международного права. По их оценке, подобный стиль действий Анкара проявила и в Ливии.
«Мы глубоко убеждены, что гуманитарные традиции Швейцарии и ее ценности, взятые под защиту Конфедерацией, будут продолжены. Мы уверены, что этот срочный призыв правительством будет услышан», - написали парламентарии.