040121-Aid-Letter-4x3-1-e1617269069770
Կոնգրեսականները կոչ են արել ԱՄՆ-ին ավելի քան 100 մլն դոլարի աջակցություն տրամադրել Հայաստանին և Արցախին
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը կոչ է արել ավելի քան 100 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրել Հայաստանին և Արցախին՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարի իրականացված ավերիչ հարձակումներից հետո:  Այս մասին հայտնում է  Ամերիկայի հայ ազգային կոմիտեն։
Կոնգրեսականներ Ֆրանկ Փալոնեն, Ջեքի Սփիերը և Ադամ Շիֆը նամակում  պահանջել են այդ ֆինանսավորման միջոցով ուղղակի աջակցություն տրամադրել Արցախի հայ բնակչությանը՝  պայմանների բարելավման, բժշկական և փախստականների աջակցության, ենթակառուցվածքների վերականգնման նպատակով:
Կոնգրեսականներն առաջարկում են նաև 2 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել Լեռնային Ղարաբաղում կոնվենցիոնալ զենքի ոչնչացման ծրագրերին, 100 մլն ԱՄՆ դոլար՝ Հայաստանին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով տնտեսական, կառավարման, օրենքի գերակայության և անվտանգության ոլորտներում աջակցության տրամադրման համար:
Միաժամանակ, օրենսդիր գործիչները հորդորել են դադարեցնել ամեն տեսակի ֆինանսական անվտանգային օգնությունն Ադրբեջանին, քանի դեռ դադարեցված չեն Հայաստանի և Արցախի դեմ բոլոր տեսակի հարձակումները:

040121-Aid-Letter-4x3-1-e1617269069770
Комиссия Конгресса США по армянским вопросам призвала правительство США после разрушительных атак, осуществленных в прошлом году со стороны Турции и Азербайджана, предоставить Армении и Арцаху более 100 млн $. Об этом сообщает “Asbarez”.
Конгрессмены Фрэнк Паллоне, Джеки Спиер и Адам Шифф направили письмо, в котором, в частности, потребовали посредством этого финансирования оказать прямое содействие армянскому населению Нагорного Карабаха для его возрождения, жилищного строительства, безопасности продуктов питания, улучшения санитарных условий и водоснабжения, оказания медицинской помощи и помощи беженцам и восстановления инфраструктур.
Конгрессмены также предлагают через Госдепартамент США и Агентство международного развития США выделить $ 2 млн на программы по уничтожению конвенционного оружия в Нагорном Карабахе, $ 100 млн - на оказание помощи Армении в сферах экономики, управления, верховенства закона и безопасности.
В то же время, законодательные деятели призвали прекратить всякую финансовую помощь Азербайджану, пока не прекращены все виды нападений на Армению и Арцах.