Արդեն պարզ է՝ տեսանելի շրջանում Մարտի 1-ի գործը փակուղում էլ մնալու է․ իրավապաշտպան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մարտի 1-ի գործը անընդհատ արհեստականորեն մտցվել է փակուղի և երբեք էլ փակուղուց դուրս չի եկել»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը՝ անդրադառնալով 300,1 հոդվածի վերաբերյալ ՍԴ-ի կայացրած որոշմանը։
Հիշեցնենք՝ այս հոդվածով մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին։ Այս հոդվածը ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց։
Ըստ Հարությունյանի՝ Մարտի 1-ի գործը 2018 թվականից հետո էլ փակուղուց դուրս չեկավ․
«Ճիշտ է, հասավ դատարան, բայց այդ դատական ընթացքը ավելի շատ թատրոն և ցուցադրություն էր հիշեցնում։ Հիմա ունենք այն, ինչ ունենք, արդեն պարզ է, որ տեսանելի շրջանում այդ գործը փակուղում էլ մնալու է»։
Ինչ վերաբերում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, թե Մարտի 1-ի գործը, ըստ էության, բացահայտված է, Հարությունյանն ասում է՝ Նիկոլ Փաշինյանը ապացուցել է, որ ինքը անհիմն հայտարարություններ անելու վարպետ է․
«Մարտի 1-ի գործի լուծումը փորձեցին քաղաքական եղանակով տալ, փորձեցին միայն Ռոբերտ Քոչարանի կալանավորումը, նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը ներկայացնել որպես Մարտի 1-ի գործի առանցք, հիմք և տապալվեցին։ Մարտի 1-ի գործը մեծ, լուրջ գործ է, սկսվել է 2007 թվականի աշնանից, երբ Սերժ Սարգսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը տեղեկացան, որ Տեր-Պետրոսյանը մտնում է ընտրության մեջ, այդ պահից սկսած մինչև ընտրոթյուններ, որոնք ուղեկցվել են բռնություններով, ապօրինություններով, ընդդիմադիր թեկնածուի վստահված անձանց նկատմամբ ֆիզիկական բռնությամբ, այնուհետև բուն Մարտի 1-ը, երբ կրակեցին խաղաղ ցուցարարների վրա, սպանեցին, հարյուրներ վիրավորվեցին, այնուհետև հետմարտիմեկյան շրջանը, երբ մենք ունեցանք հարյուրից ավելի քաղբանտարկյալներ, ովքեր մինչև հիմա արդարացված չեն»։
Ըստ Հարությունյանի՝ եթե մենք ունենայինք նորմալ արդարադատության համակարգ, Մարտի 1-ի գործի բոլորովին այլ ընթացք կունենայինք, բոլորովին այլ հանգուցալուծում․
«Այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում վերջին երեք տարիներն, բերեց և հանգեցրեց Սահմանդրական դատարանի այս որոշմանը, խայտառակ պատերազմին և մյուս ձախողումներին։ Մենք 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին իշխանության ենք բերել անգործների և անկարողների, որոնք պետք է տապալվեին և տապալվեցին»,-ընդգծեց Հարությունյանը։

Уже понятно: в видимый период дело 1-го Марта останется в тупике: правозащитник (видео)
«Дело 1-го Марта постоянно искусственно заводилось в тупик и никогда не выходило из тупика», - об этом в беседе с «А1+» говорит правозащитник Вардан Арутюнян, обратившись к постановлению КС о статье 300.1.
Напомним, что по этой статье выдвинуто обвинение второму президенту РА Роберту Кочаряну, бывшему начальнику ГШ Юрию Хачатурову, бывшему министру обороны Сейрану Оганяну. Эту статью КС признал антиконституционной.
По словам Арутюняна, дело 1-го Марта после 2018 года не вышло из тупика:
«Правда, оно дошло до суда, но этот судебный процесс больше напоминал театр и показ. Сейчас имеем то, что имеем, уже ясно, что в обозримый период это дело останется в тупике».
Касательно заявлений премьера Никола Пашиняна о том, что дело 1-го Марта, по сути, раскрыто, Арутюнян говорит: Никол Пашинян доказал, что он – мастер делать безосновательные заявления:
«Они попытались решить дело 1-го Марта политическим способом, попытались представить только арест Роберта Кочаряна, уголовное преследование по отношению к нему как ось, основу дела 1-го Марта и провалились. Дело 1-го Марта – это большое, серьёзное дело, оно началось с осени 2007 года, когда Серж Саркисян и Роберт Кочарян узнали, что Тер-Петросян вступает в выборы, с этого момента до выборов, которые сопровождались насилием, беззаконием, физическим насилием в отношении доверенных лиц кандидата от оппозиции, затем само 1-е Марта, когда стреляли в мирных демонстрантов, убили, тысяч ранили, затем послепервомартовский период, когда у нас было свыше сотни политзаключённых, которые до сих пор не оправданы».
По словам Арутюняна, если б у нас была нормальная система правосудия, у нас было бы совершенно иной ход дела 1-го Марта, совершенно иное разрешение:
«Всё, что происходит в Армении в последние три года, привело к этому постановлению Конституционного суда, позорной войне и другим провалам. Мы апреле-мае 2018 года привели к власти бездельников и неумех, которые должны были потерпеть крах и потерпели его», - подчеркнул Арутюнян.