ՀՀ-ԵՄ երկխոսության նիստին հայկական կողմը ներկայացրեց Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետևանքները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցի համանախագահությամբ առցանց ձևաչափով տեղի ունեցավ մարդու իրավունքների շուրջ ՀՀ-ԵՄ երկխոսության հերթական՝ 11-րդ նիստը, որին մասնակցում էին նաև ՀՀ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները և Մարդու իրավունքների պաշտպանը։ ԵՄ կողմից նիստին առաջին անգամ մասնակցում էր մարդու իրավունքների հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Էմոն Գիլմորը։
Նիստի ընթացքում քննարկվեց մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ դատական և քրեակատարողական ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, հակախտրականության քաղաքականությունը, աշխատանքային իրավունքները, ընտրական բարեփոխումները։
Հայկական կողմը ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ Արցախի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի հետևանքները՝ մասնավորապես նշելով, որ Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, շարունակում է գերության մեջ պահել հայ քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիներին, խոչընդոտել Լաչինի միջանցքով Արցախին մարդասիրական օգնության տրամադրումը։ Գործընկերների ուշադրությունը հրավիրվեց նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցների չկատարման վրա։

На заседании Диалога Армения-ЕС армянская сторона представила последствия крупномасштабной военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха
25 марта под сопредседательством заместителя министра иностранных дел Республики Армения Авета Адонца в онлайн режиме состоялось очередное 11-е заседание Диалога Армения-ЕС по правам человека, в котором участвовали представители заинтересованных ведомств Армении и Защитник прав человека. В заседании впервые принял участие спецпредставитель ЕС по правам человека Эймон Гилмор.
В ходе заседания был обсужден широкий круг вопросов прав человека, включая реформы в судебной и уголовно-исполнительной сферах, антидискриминационную политику, трудовые права и избирательные реформы.
Армянская сторона представила последствия крупномасштабной военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха при поддержке Турции, в частности, отметив, что Азербайджан, нарушая международное гуманитарное право, продолжает удерживать армянских военнопленных и гражданских лиц в качестве заложников и препятствовать оказанию гуманитарной помощи Арцаху через Лачинский коридор. Внимание партнеров было также обращено и на невыполнение промежуточных мер, введенных в отношении Азербайджана Европейским судом по правам человека.