Արցախում կիրականացվեն 110 մլրդ դրամի ծրագրեր. ՀՀ և ԱՀ ԱԽ համատեղ նիստը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ:
Վարչապետ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես նշել է.
Այս շաբաթ արդեն երկրորդ օրը մենք աշխատում և քննարկումներ ենք իրականացնում Արցախի կառավարության ներկայացուցիչների հետ: Ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ երեկ շատ արդյունավետ քննարկում ենք ունեցել, որի արդյունքներով որոշվել է հանդես գալ այսպիսի առաջարկությամբ՝ Արցախում շուրջ 110 միլիարդ դրամի բնակարանաշինության և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ: Ընդ որում առաջարկը հետևյալն է՝ ծրագիրն իրականացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով և ծրագիրը ֆինանսավորել հետևյալ համամասնությամբ. այս պահին հիմնադրամի հաշիվներում կա վերջին դրամահավաքի արդյունքներով գոյացած շուրջ 58 միլիարդ դրամ և Հայաստանի կառավարությունը կտրամադրի 52 միլիարդ դրամ:
Այսինքն կունենանք 110 միլիարդ դրամանոց դրամագլուխ, որով և կիրականացնենք բնակարանաշինության և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ծրագիրը: Եվս մի քանի որոշումներ ենք կայացրել, որոնցով ըստ էության ոչ միայն պետք է իրագործենք 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին իմ կողմից հրապարակված «ճանապարհային քարտեզի» դրույթը, այն է՝ Արցախի բնականոն կյանքի վերականգնման վերաբերյալ, այլև պետք է զարգացման ծրագրեր իրականացնենք Արցախում, որպեսզի ունենանք սոցիալտնտեսական զարգացման բավարար, բարձր տեմպեր:
Կարծում եմ՝ երեկ կայացրած որոշումները շատ ամուր հիմք կարող են դառնալ այդ զարգացումներն ապահովելու համար: Այսօր մենք քննարկումներ ենք ունենալու Անվտանգության խորհուրդների կազմերով, քննարկելու ենք անվտանգային միջավայրին և ապագայի շուրջ մեր ռազմավարական պատկերացումների վերաբերյալ հարցեր: Համոզված եմ, որ այսօրվա որոշումները նույնպես կարևոր դեր պետք է խաղան մեր հետագա անելիքների և դրանց իրագործման առումով»
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ մարտի 25-ին կայացած համատեղ խորհրդակցության արդյունքում ընդունված՝ Արցախում բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքների վերականգնման համար 110 մլրդ ՀՀ դրամ հատկացնելու մասին որոշումն առանցքային նշանակություն է ունենալու Արցախի հումանիտար խնդիրների կարգավորման ու հետագա զարգացման գործում:
«Մոտ 4 հազար տուն կառուցելու նախնական նախագծեր, որոշակի աշխատանքներ, պլանավորում արդեն կատարված է, և առաջիկա ամիսների ընթացքում ևս 2 հազար տուն կառուցելու նախագծեր կմշակենք: Այդ նախագծերում միշտ հաշվի ենք առնում այսօրվա իրականությունը, զուգահեռ պլանավորում հողահատկացման, բնակիչների հետագա զբաղվածության ապահովման աշխատանքները, քննարկում ենք նաև կոոպերացիայի ժամանակակից մոդելներ»,- ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ջանքերով կիրականացվեն օրակարգային առաջնահերթության բոլոր հարցերը:

В Арцахе будут реализованы проекты на 110 млрд драмов: Совместное заседание СБ РА и Арцаха (видео)
26 марта в Ереване под председательством премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Араика Арутюняна прошло совместное заседание Совета безопасности Республики Армения и Республики Арцах.
Приветствуя участников заседания, президент Арутюнян отметил, что принятое 25 марта решение о выделении 110 млрд драмов на реконструкцию жилого фонда и инфраструктур в Арцахе будет иметь ключевое значение в решении и в дальнейшем развитии гуманитарных проблем Арцаха.
«Предварительные планирование строительства около 4 000 домов и некоторые работы уже выполнены, мы разрабатываем планы по строительству в ближайшие месяцы еще 2 000 домов. В этих проектах мы всегда учитываем текущие реалии, планируем отведение под дома земель, обеспечиваем дальнейшее трудоустройство жителей, обсуждаем современные модели кооперации», - сказал президент, выразив уверенность, что все вопросы повестки дня будут реализованы благодаря усилиям всего армянства.
В своем выступлении премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что предоставленная Арцаху программа на 110 млрд драмов будет реализована благодаря  Всеармянскому фонду «Айастан».
«На данный момент на счетах фонда есть около 58 миллиардов драмов, полученных в результате недавнего сбора средств, правительство Армении предоставит еще 52 миллиарда драмов. Мы приняли еще несколько решений, по которым, по сути, мы не только должны реализовывать положения дорожной карты по восстановлению нормальной жизни Арцаха, опубликованной мной 18 ноября 2020 года. Мы должны осуществлять программы развития в Арцахе, чтобы иметь достаточные темпы социально-экономического развития», - сказал Пашинян и добавил, что  Советы безопасности сегодня обсудят вопросы, касающиеся совместных стратегических подходов к вопросам создания среды безопасности.