Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրաքի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 24-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբի գլխավորած պատվիրակությունը։
Մարտի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների կազմով հանդիպումը։
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Իրաքի երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, կարևորել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորությունները` փորձի փոխանակում, կանոնավոր ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, ռազմատեխնիկական համագործակցություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և դրանց դադարեցումից հետո ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին մտադրությունների վերաբերյալ համաձայնություն, որով սահմանվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցության 13 ոլորտներ: Փաստաթղթով նախատեսվում է նաև նախապատրաստել և ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։
Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 25-ին այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին։

В Армении с официальным визитом находится делегация во главе с министром обороны Республики Ирак (видео)
24 марта с официальным визитом в Армению прибыла делегация во главе с министром обороны Республики Ирак Джумаа Инад Саадун Хаттабом.
После официальной церемонии встречи, состоявшейся 25 марта в Министерстве обороны, состоялась личная беседа министров обороны Республики Армения и Республики Ирак, за которой последовала встреча с делегацией в полном составе.
Собеседники обсудили перспективы двустороннего сотрудничества Армении и Ирака в сфере обороны, отметили значение сотрудничества в ряде сфер, представляющих взаимный интерес: обмен опытом, регулярные военно-политические консультации, военно-техническое сотрудничество.
В ходе встречи были обсуждены и вопросы региональной безопасности. Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян представил ситуацию, сложившуюся в результате военных действий, и ход выполнения договоренностей, достигнутых после их прекращения.
Вагаршак Арутюнян и министр обороны Республики Ирак Джумаа Инад Саадун Хаттаб подписали Соглашение о намерениях сотрудничества в сфере обороны между Министерством обороны Республики Армения и Министерством обороны Республики Ирак, которым определены 13 сфер сотрудничества, представляющих взаимный интерес.
Соглашение предусматривает также подготовку и подписание Меморандума о взаимопонимании между Министерством обороны Республики Армения и Министерством обороны Республики Ирак о сотрудничестве в области обороны.
Делегация во главе с министром обороны Республики Ирак 25 марта посетила Мемориальный комплекс Цицернакаберд, воздала дань памяти канонизированным жертвам Геноцида армян.