Արտակ Դավթյանն իրավունքի ուժով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակված է համարվում․ վարչապետի հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը․
Առաջնորդվելով Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. մարտի 10-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
2021թ. մարտի 11-ին վարչապետի աշխատակազմ են մուտք եղել Հանրապետության նախագահի առարկությունները վերոնշյալ նախագծի վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահի կողմից ներկայացված առարկությունները վարչապետի կողմից չեն ընդունվել, ինչի մասին նույն օրը գրություն է ուղարկվել Հանրապետության նախագահին՝ համապատասխան հիմնավորումներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և չի դիմել Սահմանադրական դատարան, ղեկավարվելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 6-րդ մասով՝ 2021թ. մարտի 22-ից Արտակ Դավթյանն իրավունքի ուժով համարվում է նշանակված ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին:

Артак Давтян силой права считается назначенным на должность начальника Генштаба ВС РА: заявление премьер-министра
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян распространил заявление о назначении силой права Артака Давтяна на должность начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения. В тексте заявления говорится:
“Руководствуясь соответствующими положениями Конституции, Закона Республики Армения о статусе военнослужащих”, премьер-министр 10 марта 2021 г. президенту республики направил предложение о назначении Артака Давтяна начальником Генерального штаба Вооруженных сил РА с приложением проекта указа.
11 марта 2021 г. в Аппарат премьер-министра поступили возражения президента по указанному проекту.
Возражения, представленные президентом Республики, не были приняты премьер-министром, о чем в тот же день президенту Республики было направлено письмо с соответствующими обоснованиями.
С учетом того, что президент республики не подписал представленный премьер-министром проект в сроки, определенные частью 3 статьи 35.1 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащих”, и не обратился в Конституционный суд, руководствуясь частью 3 статьи 139 Конституции, а также частью 6 статьи 35.1 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащих” 22 марта 2021 года Артак Давтян силой права назначается на должность начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения.