Նիկոլ Փաշինյանը ուզում է իր ժամկետը երկարաձգել․ Բաղրամյանում հավաքված քաղաքացիները՝ արտահերթի մասին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարեց հունիսի 20-ին նշանակված արտահերթ ընտրությունների մասին։
Համաձայնությունը ձեռք է բերվել խորհրդարանական երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների՝ ԼՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի հետ քննարկումների արդյունքում։
Մինչ այս պահը, «Հայրենիքի փրկության շարժումը», ի դեմս վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի, պնդել է, որ համաձայն չեն գնալ արտահերթ ընտրությունների, եթե դա լինելու է Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար լինելու պարագայում։
«Ա1+»-ը շրջեց Բաղրամյան և Դեմիրճյան փողոցներում՝ այնտեղ հավաքված քաղաքացիներից պարզելու նրանց տեսակետները՝ արտահերթ ընտրությունների մասին։
Մեր հարցմանը մասնակցած գրեթե բոլոր քաղաքացիները միաբերան պնդեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության պարագայում անցկացվող ընտրությունները իրավիճակի հանգուցալուծում չեն համարում․
«Ինչ այնտեղ թուրքերը ջարդեցին, մնացած մասը հայերը ներսում իրար կջարդեն, շատ վտանգավոր որոշում էր»,-նշեց մի քաղաքացի։
Մեկ այլ քաղաքացի էլ պնդեց՝ Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է իր ժամկետը երկարաձգել․
«Ինքը այդ հնարավորությունը չունի»,-պնդեց քաղաքացին։
Քաղաքացիները հայտարարեցին, որ պայքարը շարունակելու են․
«Ընտրությունը Նիկոլի կողմից հավասար է չընտրության»,-նշեց մի կին։
Մեր դիտարկմանը, թե ԲՀԿ-ն, որը Հայրենիքի փրկության շարժման մաս է՝ համաձայնեց ընտրությունների, քաղաքացիներից մեկն արձագանքեց՝ դա ժողովրդի որոշումը չէ, ժողովրդի ցանկությունը Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումն է։

Никол Пашинян хочет продлить свой срок: собравшиеся на Баграмяна граждане о внеочередных выборах (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня объявил о назначенных на 20-е июня внеочередных выборах.
Согласие было достигнуто в результате обсуждений с двумя оппозиционными парламентскими фракциями – ПСА и ППА.
До настоящего момента «Движение за спасение Отечества», в лице единого кандидата в премьер-министры Вазгена Манукяна, утверждано, что не согласны идти на внеочередные выборы, если это будет при Николе Пашиняне как временно исполняющим обязанности премьер-министра.
«А1+» прошёлся по улицам Баграмяна и Демирчяна, чтобы узнать у собравшихся там граждан их мнение о внеочередных выборах.
Почти все граждане, принявшие участие в нашем опросе, в один голос утверждали, что в случае премьерства Никола Пашиняна они не считают проводимые выборы разрешением ситуации:
«То, что там разбили турки, остальную часть армяне внутри разобьют друг друга, это было очень опасным решением», - отметил один гражданин.
Другой гражданин утверждает: Никол Пашинян хочет продлить свой срок:
«У него нет этой возможности», - утверждает гражданин.
Граждане заявили, что продолжат борьбу:
«Выбор со стороны Никола равен отсутствию выбора», - отметила одна женщина.
На наше наблюдение о том, что ППА, являющаяся частью Движения за спасение Отечества, согласилась на выборы, один из граждан заявил: это – не решение народа, народ хочет, чтобы Никол Пашинян ушёл.