Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ղազախստանի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին և հետագա հաջողություններ մաղթել՝ վստահություն հայտնելով, որ նա իր փորձն ու ջանքերը կներդնի երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների առավել խորացման գործում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցության զարգացման հարցերին: Նշվել է, որ թեև երկու երկրների հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, բայց մի շարք ոլորտներում դեռևս առկա է չիրացված մեծ ներուժ:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ երկկողմ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման մեծ հնարավորություններ կան մասնավորապես գիտության, կրթության, բարձր տեխնոլոգիաների, սննդի արտադրության, ֆինանսաբանկային, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտներում: Երկուստեք կարևորվել է նաև Ղազախստանի հայ համայնքի դերը, ինչպես նաև գործարար և մշակութային շփումների ակտիվացումը:
Դեսպան Բոլատ Իմանբաևն իր հերթին ընդգծել է, որ պատրաստ է անել առավելագույնը՝ երկու երկրների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերն ամրապնդելու համար: Նա նշել է, որ անգամ համավարակի և միջազգային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացում է նկատվում, և վստահություն է հայտնել, որ այդ միտումները կշարունակվեն:

Новоназначенный посол Казахстана в Армении вручил Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Республики Казахстан в Республике Армения Болат Иманбаев президенту Республики Армения Армену Саркисяну вручил верительные грамоты.
Президент Саркисян поздравил посла и пожелал ему дальнейших успехов, выразив уверенность, что он приложит свой опыт и все усилия для еще большего углубления отношений между двумя нашими дружественными странами.
На встрече были затронуты вопросы развития сотрудничества между Арменией и Казахстаном. Было отмечено, что хотя отношения между двумя странами динамично развиваются, однако в ряде сфер все еще имеется большой нереализованный потенциал.
Президент Саркисян подчеркнул, что есть большие возможности для реализации взаимовыгодных двусторонних программ, в частности, в сферах науки, образования, высоких технологий, производства продуктов питания, финансово-банковской, а также в гуманитарной сферах.
Посол Болат Иманбаев, в свою очередь, подчеркнул, что он готов сделать все возможное для укрепления исторически сложившихся дружественных отношений между двумя нашими странами. Он отметил, что даже в условиях пандемии и международного экономического кризиса наблюдается активизация двусторонних торгово-экономических отношений, и выразил уверенность, что эти тенденции будут продолжены.