Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Չինաստանի դեսպանին և ռազմական կցորդին (տեսանյութ)
Մարտի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յունին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանության պաշտպանական հարցերով ռազմական կցորդ, ավագ գնդապետ Սուն Ցզիլունը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-չինական փոխգործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, կրթական և այլ ոլորտներում, ինչպես նաև սերտ համագործակցությունը պաշտպանական բնագավառում: Քննարկվել են համատեղ գործունեության հետագա զարգացման ուղիները և նախատեսվող միջոցառումները, կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը վստահություն է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանի ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հայ-չինական միջպետական հարաբերություններն ու քաղաքական երկխոսությունն էլ ավելի կամրապնդվեն ու կստանան նոր որակ:

Вагаршак Арутюнян принял посла и военного атташе Китая (видео)
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Фан Юна.
На встрече также присутствовал военный атташе посольства Китая в Армении старший полковник Сунь Цзилун.
Собеседники высоко оценили армяно-китайское сотрудничество в политической, экономической, гуманитарной, образовательной и других сферах, а также тесное сотрудничество в оборонной сфере. Были обсуждены пути дальнейшего развития совместной деятельности и намеченные мероприятия, состоялся обмен мнениями по вопросам международной и региональной безопасности.
Министр обороны Армении выразил уверенность, что благодаря активной, эффективной работе новоназначенного посла армяно-китайские межгосударственные отношения и политический диалог будут еще более укреплены и приобретут новое качество.