Վարչապետի հետ չունենք համաձայնություն․ երբ պարզ լինի ԲՀԿ-ի դիրքորոշումը, նորից կլինեն բանակցություններ․ Մարուքյան (տեսանյութ)
Վարչապետի հետ այս պահին չունենք համաձայնություն որևէ հարցի վերաբերյալ։ Այս մասին Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում վարչապետի հետ հանդիպումից հետո մանրամասներ ներկայացրեց ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը և հավելեց, որ թեև դեռ համաձայնություն ձեռք չի բերվել, բայց ունեն հասկացվածություն, որ պետք է միջոցներ գտնել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար․
«Որքանով հասկանում եմ՝ կլինի նաև հանդիպում մեր գործընկեր ԲՀԿ ղեկավարի Գագիկ Ծառուկյանի հետ, որովհետև միայն մեր դիրքորոշումով պրոցեսներն առաջ գնալ չեն կարող, և խորհրդարանը չի կարող ցրվել, հետևաբար՝ երբ պարզ լինի ԲՀԿ-ի դիրքորոշումը, կարծում եմ՝ նորից կլինեն բանակցություններ»,-նշեց Մարուքյանը։
Նրա խոսքով՝ վարչապետը Գլխավոր շտաբի պետի խնդիրը չի կապում արտահերթ ընտրությունների պրոցեսի հետ, բայց իրենք կապում են․
«Մենք տեսնում ենք, որ երկրում եղած ճգնաժամին գումարվել է ԳՇ խնդիրը։ Ես շատ եմ մտահոգված Զինված ուժերի ղեկավարության և կառավարության միջև ստեղծված իրավիճակով, և որևէ ձևով Զինված ուժերը չպետք է քաղաքականացնենք։ Ես ասում էի՝ եկեք զինված ուժերը թողնեք իրենց տեղում, գնանք ընտրությունների, և ընտրություններից հետո մնացածը կորոշվի»։
Մարուքյանը նշեց՝ իրավիճակից դուրս գալու այլ ելք չի տեսնում, քան ընտրությունները․
«Կա կամք շարունակել այս բանակցությունները, ԲՀԿ-ի կամքը կտեսնենք՝ ինչ կլինի, որովհետև Խորհրդարանը չի կարող ցրվել միայն մեր դիրքորոշմամբ»։

У нас нет согласия с премьер-министром, когда будет ясна позиция ППА, снова будут переговоры: Марукян (видео)
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян подвел итоги встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и представил подробности. Марукян после встречи сказал журналистам, что были определенные переговоры по вопросу выхода из сложившейся в стране ситуации.
“По сути, премьер-министр не связывает дело начальника Генштаба с процессом внеочередных выборов, но мы связываем. Связываем, потому что кризис в стране усугубился и проблемой Генштаба. На данный момент у нас нет согласия ни по одному вопросу”, - сказал Марукян.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” в этом вопросе важной считает позицию и другой парламентской силы, партии “Процветающая Армения”, потому что партия “Просвещенная Армения” одна не сможет продвигать процессы и парламент не может быть распущен.
“Следовательно, если состоится встреча с ППА или же когда будет понятна позиция ППА, мне кажется, что будут еще одни переговоры, поскольку на данный момент у нас нет согласия ни по одному вопросу, но у нас есть понимание, что мы должны найти выход из ситуации в стране”, - заключил Марукян.