Իտալիայի խորհրդարանի հանձնաժողովը ԼՂ-ի մասին փաստաթղթով կոչ է արել վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻտալիայի խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը միաձայն հավանություն է տվել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ փաստաթղթին, որով կոչ է արվում անհապաղ վերադարձնել պատերազմի հետևանքով ռազմագերի դարձած բոլոր անձանց: «Արմենպրես»-ին այս մասին Հռոմից հայտնեց լրագրող Թալալ Խրայիսը:
Ինչպես ասվում է բանաձևի տեքստում, այն կառավարությանը պարտավորեցնում է կոչ անել ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, խրախուսել կողմերին կառուցողական կերպով ձգտել նպաստել տարածքների ականազերծմանը՝ կոչ անելով նրանց միմյանց տրամադրել ականապատ տարածքների քարտեզները: Կառավարությանը կոչ է արվում նաև ԵԱՀԿ-ում, ՄԱԿ-ում և Եվրոպական միության համապատասխան հարթակներում աջակցել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ամբողջական կատարմանը:
Ըստ բանաձևի՝ Իտալիայի կառավարությունը նաև պետք է կոչ անի Մինսկի խմբի համանախագահին՝ աջակցելու կողմերի միջև բանակցություններին, որոնք միտված են տարածաշրջանում խնդրի վերջնական լուծմանը: Նախատեսվում է, որ Իտալիայի կառավարությունը երկու երկրների հաշտեցման և բանակցությունների վերսկսման համար պետք է օգտագործի նրանց հետ առկա գերազանց հարաբերությունները:

Комиссия Парламента Италии призвала вернуть всех армянских военнопленных
Поддержи А1+!Комиссия по внешним отношениям Парламента Италии единогласно одобрила документ, призывающий к немедленному возвращению всех лиц, ставших военнопленными в результате войны. Об этом Арменпресс из Рима сообщил журналист Талал Храйис.
Соответствующую резолюцию в Палату депутатов представил председатель палаты Пьеро Фасино.
Резолюция обязывает правительство выступить с призывом освободить всех военнопленных, мотивировать стороны конструктивно содействовать разминированию территорий, предоставлять карты заминированных территорий. Резолюция призывает правительство в ОБСЕ, ООН и на соответствующих площадках Европейского Союза содействовать реализации пунктов заявления от 9-го ноября.
Согласно резолюции, правительство Италии также должно призвать сопредседателя Минской группы содействовать переговорам между сторонами, направленным на окончательное решение проблемы.