Ուղղակի շատ վախեցած է Նիկոլը, և մի քիչ էլ ուզում է մեզ վախեցնի․ Վազգեն Մանուկյան (տեսանյութ)
«Ես չեմ լսել որևէ իրավաբանի, որ պնդի՝ վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ազատելու հրամանագիրը համապատասխանում է սահմանադրությանը», - Բաղրամյան պողոտայում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրության մեջ հստակ գրված է՝ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետը նշանակվում է որոշակի ժամանակով և այդ ժամանակի ընթացքում նրան ոչ ոք չի կարող հեռացնել, եթե քրեական հանցագործություն չի կատարել և այլն։ Օրենքում էլ ասվում է, որ այդ ժամկետը 5 տարի է։ Այսինքն այդ երկուսը բերում են նրան, որ հրամանագիրը սահմանադրական չէ։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն էլ, նրա խոսքով, հաստատում է, որ հրամանագիրը սահմանադրական չէ, սակայն դատարան չի դիմում և իրենք ցանկանում էին համոզել, որ նախագահը տրամաբանության շրջանակներում գործի և ուղարկի Սահմանադրական դատարան։
Վազգեն Մանուկյանը նշեց, որ տեսնելով՝ ինչպես է այս 2․5 տարվա ընթացքում կառավարում Նիկոլ Փաշինյանը, համոզված է, որ Արմեն Սարգսյանի վրա ճնշումներ են գործադրվում․
«Այն, որ Արմեն Սարգսյանը չի ստորագրել հրամանագիրը, ցույց է տալիս, որ նա մտահոգված էր և՛ օրենքի կատարումով, և՛ նրանով, թե իր ստորագրած փաստաթուղթը ինչ բորբոքվածություն կարող էր առաջացնել հասարակության մեջ», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է, որ ընտրությունները լինեն իր օրոք, ասաց Վազգեն Մանուկյանը․
«Այսինքն, ինչպես հրապարակում 15 հազար մարդ հավաքեց՝ տարբեր շրջաններից բերելով այն մարդկանց, որ աշխատանք ունեն և վախենում են կորցնել, որովհետև ընտանիք են պահում, այդ նույն ձևով և այնպես, ինչպես անցկացրեց պատերազմը, ուզում է անցկացնել ընտրությունները և վերջում ասել՝ ժողովուրդն ինձ ընտրեց», - ասաց նա։
Դա է պատճառը, նրա խոսքով, որ կողմ լինելով արտահերթ ընտրություններին՝ նրանք առաջարկում են իրենց սցենարը՝ հրաժարական, ժամանակավոր Կառավարություն, որոշակի ժամկետ՝ մոտ մեկ տարի, որից հետո ընտրություններ։
Նա անդրադարձավ նաեւ ոստիկանական կուտակումներին։
«Այնուամենայնիվ, ես չեմ կարծում, որ ոստիկանությունը կօգտագործի այստեղ բերված միջոցները։ Ուղղակի շատ վախեցած է Նիկոլը, և մի քիչ էլ ուզում է մեզ վախեցնի։ Մի քիչ մանկական խաղ է», - ասաց Վազգեն Մանուկյանը։

Никол просто очень напуган и хочет немного напугать нас: Вазген Манукян (видео)
Кандидат на пост премьер-министра от “Движения спасения Родины” Вазген Манукян подробно рассказал о встрече с Президентом Армении Арменом Саркисяном. Он рассказал, что обсуждался вопрос, связанный с освобождением с должности начальника Генштаба ВС Оника Гаспаряна.
«Мы убеждали Президента, так как вы заявили, что проект указа не соответствует Конституции, то высший суд, который может решить, соответствует ли он Конституции, - это Конституционный суд. Поэтому его нужно отправить в Конституционный суд», - сказал Манукян.
На вопрос, к какому выводу они пришли из сегодняшней встречи с президентом, Манукян ответил, что это станет известно из результата.
«Движение спасения Родины» решение Президента Армена Саркисяна не подписывать указ об увольнении начальника Генштаба Вооруженных сил, принятое 2 марта, сочло крайне тревожным и потребовало встречи с ним.
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял решение не подписывать проект указа об освобождении с должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения Оника Гаспаряна. Президент республики заявил, что, руководствуясь пунктом 4 части 1 статьи 169 Конституции, он обратится в Конституционный суд с отдельным обращением и просьбой определить вопрос соответствия Конституции Закона Республика Армения от 15 ноября 2017 г. «О воинской службе и статусе военнослужащего».