156770850_165635158702662_1419025999149400552_o
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ֆբ-ի իր էջում գրել է․
Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավումը որպես առաջնահերթություն դիտարկելով՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նախաձեռնել է բազմազավակ ընտանիքներին լրացուցիչ պետական երաշխիքների և աջակցության տրամադրման նոր ծրագրեր, որոնք հնարավորություն կտան հստակեցնել բազմազավակ ընտանիքների սոցիալական կարգավիճակն ու երաշխիքները, բարձրացնել նրանց տրվող պետական աջակցության արդյունավետությունը, խրախուսել ընտանիքում չորրորդ և հաջորդ երեխայի ծնունդը։
Այդ նպատակով՝ նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Բազմազավակ ընտանիքների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որի համաձայն՝ չորս և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքներին կտրամադրվի աջակցության հետևյալ տեսակները՝
✅ դրամական աջակցություն,
✅ առողջության ապահովագրություն,
✅ բնակարանային պայմանների բարելավման աջակցություն,
✅ բնակարանի/տան տրամադրում,
✅ կրթության վճարի փոխհատուցում,
✅ պատմական և մշակութային կենտրոններ այցելությունների վճարի փոխհատուցում,
✅ աշխատող բազմազավակ ծնողներին ամենամյա լրացուցիչ արձակուրդի տրամադրում:
Այսպիսով՝ բազմազավակության խրախուսման այս ծրագիրը կնպաստի ծնելիության խթանմանը, բազմազավակ ընտանիքների թվի ավելացմանը, նրանց առաջնահերթ կենսական պահանջմունքների բավարարմանն ու ժողովրդագրական կայունության ապահովմանը։
Նախագծի վերաբերյալ կարծիք և առաջարկ ներկայացնելու համար խնդրում ենք անցնել հղումով՝ https://www.e-draft.am/projects/3084

156770850_165635158702662_1419025999149400552_o
Министерство труда и социальных вопросов Армении внесло в обращение проект закона, способствующий стимулированию рождаемости и увеличению числа многодетных семей.
Об этом на своей странице в Facebook написал министр труда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян.
«Рассматривая улучшение демографической ситуации в качестве приоритета, Министерство труда и социальных вопросов инициировало новые программы по предоставлению дополнительных государственных льгот и содействия многодетным семьям, которые позволят улучшить социальный статус многодетных семей, повысить эффективность предоставляемого им государственного содействия, поощрять рождение четвертого и следующего ребенка в семье», - написал Аракелян.
С этой целью министерство ввело в обращение проект закона «О многодетных семьях», согласно которому семьям с четырьмя и более детьми будут предоставлены следующие виды содействия: денежное содействие, страхование здоровья, улучшение жилищных условий, предоставление квартиры/дома, компенсация платы за образование, компенсация платы за посещение исторических и культурных центров, предоставление работающим многодетным родителям ежегодного дополнительного отпуска.
«Таким образом, эта программа поощрения многодетности будет способствовать стимуляции рождаемости, увеличению числа многодетных семей, удовлетворению их первоочередных жизненных потребностей и обеспечению демографической стабильности», - отметил Месроп Аракелян.