Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը միմյանց շնորհավորեցին ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտի կապակցությամբ: Երկուստեք ընդգծվեց, որ համաձայնագրի լիարժեք ուժի մեջ մտնելը նոր հեռանկարներ է բացում Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև բազմաոլորտ գործընկերության համար:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը մտքեր փոխանակեցին նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ԵՄ և ԵՄ երկրների հետ համագործակցության, ինչպես նաև ԱլԳ առաջիկա միջոցառումների ժամանակացույցի շուրջ:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ հանգամանալից անդրադարձ կատարվեց նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և դրա արդյունքում արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերների հասցեագրման գործում միջազգային գործընկերների ներգրավվածության շուրջ։
Երկուստեք կարևորվեցին ԼՂ խաղաղ կարգավորման հարցերի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:

Ара Айвазян провел телефонную беседу с Верховным представителем ЕС Жозепом Боррелем
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян провел телефонную беседу с вице-президентом Европейской комиссии, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
Mинистр иностранных дел Республики Армения и Высокий представитель ЕС поздравил друг друга с завершением процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Стороны подчеркнули, что вступление в силу соглашения открывает новые перспективы для многопланового партнерства Республики Армения между Европейским Союзом.
Министр иностранных дел Армении и Верховный представитель ЕС также обменялись мнениями о сотрудничестве между Европейским союзом и странами ЕС в рамках Восточного партнерства, а также графиком предстоящих мероприятий Восточного партнерства.
В ходе телефонного разговора подробно были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности. Собеседники обменялись мнениями об участии международных партнеров в разрешении гуманитарного кризиса в Арцахе и о проблемах, с которыми столкнулись армяне Арцаха.
Стороны подчеркнули важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.