153040474_10221076868537107_9110424978476200794_n
Հայոց Մեծ Եղեռնի 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ «Դարի ղողանջ» հիմնադրամը նախաձեռնել է «105 ռոյալ» նախագիծը, որը նախատեսում է Ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ համահայկական դրամահավաքի միջոցով ձեռք բերված 105 ռոյալ տեղադրել Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը:
«Դրանք կնվագեն դասական արվեստի ստեղծագործություններ: Հիշատակի միջոցառումների ավարտից հետո ռոյալները կնվիրաբերվեն Հայաստանի երաժշտական դպրոցներին, այդ թվում, դրանցից 10-ը՝ Արցախի Հանրապետությունում:
2020-ին համավարակի բերումով ծրագիրը հետաձգվել էր: Այժմ այն իրագործվում է, մարտի 2-ին Շառլ Ազնավուրի հրապարակում կտրվի ծրագրի մեկնարկը:
«Դարի ղողանջ» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնած ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՍՄ, ԱԳ նախարարությունների, Երեւանի քաղաքապետարանի մասնակցությամբ, ծրագրին իրենց աջակցությունն են հայտնել արվեստի ու մշակույթի մի շարք հայտնի գործիչներ:
Միջոցառումների ավարտից հետո նկարում երեւացող տաղավարը, բնականաբար, կապամոնտաժվի, եւ երեխաների սիրած շախմատը կվերադառնա իր տեղը»,- գրել է Կարապետյանը:

153040474_10221076868537107_9110424978476200794_n
В связи со 105-летием Геноцида армян Фонд “Набат века” инициировал проект “105 роялей”, который предусматривает в преддверии 105-летия геноцида установить на холме Цицернакаберда 105 роялей, приобретенных на суммы общеармянского сбора средства. Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян.
“После завершения памятных мероприятий рояли будут переданы музыкальным школам Армении, в том числе 10 из них  школам Республики Арцах.
В 2020 году эта программа была отложена вследствие пандемии. 2 марта на площади Шарля Азнавура будет дан старт программы.
Программа, инициированная благотворительным фондом “Набат века”, реализуется при участии Министерств иностранных дел и НОКС и мэрии Еревана, а также ряда известных деятелей искусства и культуры.
После завершения мероприятий, павильон, изображенный на фото, естественно, будет демонтирован и любимые детьми шахматы вернутся на свое место”, - написал Карапетян.