Չեմ բացառում, որ գործընթացները կարող են գնալ այն փուլով, որ իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա․ ԼՀԿ պատգամավոր (տեսանյութ)
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ առաջացած նոր սահմանը խոցելի է ՀՀ-ի համար և պետք է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ այդ սահմանը անվտանգ դարձնելու համար․ ռուսական ռազմաբազայի կամ զինուժի առկայությունն այդ պայմաններից մեկն է։ Այս մասին ԱԺ-ում ասաց ԼՀԿ պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով «Ա1+»-ի հարցին, թե ինչպես է վերաբերում ՊՆ Վաղարշակ Հարությունյանի այն հայտարարությանը, որ Հայաստանում երկրորդ ռուսական ռազմաբազայի անհրաժեշտություն չկա՝ հաշվի առնելով, որ որոշ ժամանակ առաջ այդ անհրաժեշտության մասին խոսում էր ԼՀԿ-ն։
Սիմոնյանի խոսքով՝ Պաշտպանության նախարարի հայտարարությունը իրենց առաջարկից բխող էր․
«Մենք կարծում ենք, որ հնարավոր բոլոր տարբերակները պետք է կիրառել ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար, այս պահին անվտանգությունն առաջնահերթ խնդիր է ՀՀ-ի համար»։
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական իրավիճակին և հարցին, թե հնարավո՞ր է ինչ-որ պահի ԼՀԿ-ն միանա փողոցի պայքարին, Սիմոնյանն ասում է՝ որևէ բան բացառել չեն կարող, բայց իրենց համար ընդունելի է քաղաքական պայքարը․
«Ես չեմ բացառում, որ գործընթացները կարող են գնալ այն փուլով, որ իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա, բայց պետք է գնալ այն ճանապարհով, որ Հայաստանում տեղի ունեցող բոլոր գործընթացները լուծենք քաղաքական ուղիով»։
ԼՀԿ պատգամավորը, անդրադառնալով ընդդիմության ապստամբելու և իշխանության՝ կրակելու մոնոպոլ իրավունք ունենալու վերաբերյալ ակնարկներին, ասաց՝ իրենք դատապարտում են ցանկացած բռնություն և բռնության կոչ․
«Ցանկացած բռնի գործողություն՝ կլինի պետության կողմից, ընդդիմադիր որևէ ուժի կողմից բերելու է նրան, որ պետության այն հատվածը, որը մնացել է, դա էլ փլուզվի»։
Սիմոնյանը հավելեց, որ ընդդիմության մի քանի ուժեր ցույցերի միջոցով են փորձում ստեղծել հասարական ճնշում իշխանության նկատմամբ, ԼՀԿ-ն դա անում է հանդիպումների միջոցով։

Не исключаю, что процессы могут пойти по тому этапу, что ситуация выйдет из-под контроля: депутат от ПСА (видео)
Ни для кого не секрет, что возникшая новая граница уязвима для РА и нужно предпринять все возможные меры, чтобы сделать эту границу безопасной: наличие российской военной базы или военной силы - одно из этих условий. Об этом НС сказал депутат от ПСА Карен Симонян, отвечая на вопрос «А1+», как он относится к заявлению министра обороны Вагаршака Арутюняна о том, что в Армении нет необходимости во второй российской военной базе, учитывая, что некоторое время назад об этой необходимости говорила ПСА.
По словам Симоняна, заявление министра обороны вытекало из их предложения:
«Мы считаем, что нужно применить все возможные варианты для обеспечения безопасности граждан РА, в настоящий момент безопасность – первоочередная задача для РА».
Касательно внутриполитической ситуации и вопроса о том, может ли ПСА в какой-то момент присоединиться к уличной борьбе, Симонян говорит: нельзя ничего исключать, но для них приемлема политическая борьба:
«Я не исключаю, что процессы могут пойти по тому этапу, что ситуация выйдет из-под контроля, но нужно идти тем путём, чтобы все имеющие место в Армении процессы решать политическим путём».
Депутат ПСА, обратившись к намёкам о восстании оппозиции и монопольном праве властей на стрельбу, сказал: они осуждают любое насилие и призыв к насилию:
«Любое насильственное действие – будь то со стороны государства, какой-либо оппозиционной силы – приведёт к тому, что та часть государства, которая осталась, и она разрушится».
Симонян добавил, что несколько оппозиционных сил пытаются создать общественное давление по отношению к власти посредством нескольких мощных демонстраций, ПСА делает это посредством встреч.