Արմատական փոփոխություն բուհերի ընդունելության կարգում. նախագիծ
ԿԳՄՍ նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգը հաստատելու մասին» Կառավարության 2012 թվականի ապրիլի 26-ի N 597-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը:
Ըստ այդմ՝ առաջարկվող փոփոխությունները հիմնականում վերաբերում են ընդունելության քննությունների և մասնագիտությունների հայտագրման գործընթացին, անցկացման ժամկետներին և հայտագրման եղանակին։
Գործող կարգով սահմանված է, որ դիմորդներն ընդունելության դիմում-հայտը և փաստաթղթերը հանձնում են այն բուհում, որի մասնագիտությունն ընդունելության դիմում-հայտում հայտագրել են առաջինը: Նախագծով ամրագրվում է հայտագրման, փաստաթղթերի ներկայացման առցանց եղանակը՝ ընդունելության քննությունները կազմակերպող և անցկացնող Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի կայքի միջոցով։ Այս կարգավորումը հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ և կանոնակարգված դարձնել գործընթացը:
Գործող կարգով դիմորդները դիմում-հայտում հայտագրում են մինչև 2 անվճար և մինչև 8 վճարովի մասնագիտություն: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 5-րդ, 6-րդ տեղերում հայտագրված մասնագիտություններով բուհ ընդունվում են շատ քիչ դիմորդներ, իսկ 7-րդ տեղից հետո հայտագրված մասնագիտություններով ընդունելություն լինում է գրեթե բացառիկ դեպքերում: Բացի դրանից՝ 8 մասնագիտություն հայտագրելը նվազեցնում է մասնագիտական կողմնորոշմամբ բուհ ընդունվելու հնարավորությունը, քանի որ դիմորդները, հաճախ նախընտրած մասնագիտությունից բացի, հայտագրում են այնպիսի մասնագիտություններ, որոնք պարզապես ունեն նույն մրցութային քննությունները: Արդյունքում՝ բազմաթիվ դիմորդներ, դուրս մնալով նախընտրած մասնագիտության մրցույթից, ընդունվում են այլ մասնագիտություններով:
Նախագծով սահմանվում է, որ բուհերի ընդունելության մրցույթն անցկացվում է հիմնական և լրացուցիչ փուլերով: Հիմնական փուլի մրցույթն անցկացվում է բացառապես մեկ մասնագիտության (անվճար և վճարովի) հայտագրմամբ: Դիմորդն ընդունելության դիմում-հայտում լրացնում է բուհերի բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով առկա ուսուցման մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների՝ ցանկով նախատեսված մեկ բուհի և մեկ մասնագիտության անվանումը, տվյալ մասնագիտությամբ սովորելու համար սահմանված ընդունելության քննությունները: Հիմնական փուլի մրցույթի արդյունքները հաստատվելուց հետո, բուհերում թափուր տեղերի առկայության դեպքում, ընդունելության քննություններից դրական միավորներ ստացած, սակայն մրցույթից դուրս մնացած դիմորդները հուլիսի 19-26-ը կարող են մասնակցել լրացուցիչ՝ թափուր տեղերի մրցույթին՝ առցանց եղանակով լրացնելով դիմում-հայտ: Լրացուցիչ փուլի մրցույթն անցկացվում է մեկ կամ ավելի բուհերի մինչև վեց մասնագիտության հայտագրմամբ, եթե տվյալ մասնագիտությունների առարկաներից դիմորդն ունի դրական գնահատականներ, և այդ մասնագիտություններում (անվճար և վճարովի) առկա են թափուր տեղեր:   Այսպիսով՝ հայտագրման այս եղանակը հնարավորություն է տալիս  մասնագիտական հստակ կողմնորոշում ունեցող դիմորդներին ընդունվել բուհ՝ իրենց նախընտրած մասնագիտությամբ։
Մասնագիտության հայտագրումն անցկացվում է երկու փուլով` առաջին և երկրորդ: Առաջին փուլն ընդգրկում է ապրիլի 15-ից մինչև մայիսի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ հանրակրթական, նախնական կամ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները տվյալ ուսումնական տարում ավարտող և նախորդ տարիների շրջանավարտ դիմորդների կողմից նախընտրած մասնագիտության համար սահմանված քննական առարկաների առցանց հայտագրումը, իսկ երկրորդ փուլը՝ հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ երկքաղաքացիների և օտարերկրացիների, օտարերկրյա պետությունների ուսումնական հաստատությունները տվյալ ուսումնական տարում ավարտած ՀՀ քաղաքացիների, առաջին փուլում ընդունելության դիմում-հայտ չներկայացրած ՀՀ քաղաքացիների,  զորացրված կամ տվյալ տարվա մինչև հուլիսի 31-ը զորացրվող դիմորդների կողմից տվյալ մասնագիտության համար սահմանված քննական առարկաների առցանց հայտագրումը։
Նախագծով հստակեցվել են նաև ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին մրցույթից դուրս ընդունվելու արտոնություններ ունեցող դիմորդների խմբերը, ներկայացվող պահանջները և դեպքերը: Սահմանվել է արտոնություն մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասերում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն անցած և զորացրված դիմորդների համար, այն է՝ զորացրվելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, ընդունելության քննությունները դրական միավորներով հանձնելու դեպքում, ընդհանուր մրցույթից դուրս (առանձին մրցույթով) անվճար ուսուցմամբ ընդունվելու հնարավորություն՝ ըստ ՀՀ կառավարության հաստատած տեղերի: Տվյալ մասնագիտության գծով բանակից զորացրվածների համար անվճար տեղեր հատկացված չլինելու դեպքում զորացրված դիմորդն անվճար ուսուցման մրցույթին մասնակցում է ընդհանուր հիմունքներով, իսկ վճարովի ուսուցման համակարգ ընդունվում է մրցույթից դուրս:
Հավելենք, որ 2012 թվականից առ այսօր ՀՀ պետական և ոչ պետական բուհերի ընդունելության գործընթացը կարգավորվել է Կառավարության 2012 թվականի ապրիլի 26-ի N 597-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով՝ բացառությամբ 2020-2021 ուսումնական տարվա ընդունելության՝ պայմանավորված նոր կորոնավիրուսի կանխարգելման համար հայտարարված արտակարգ դրությամբ:

Кардинальное изменение порядка приема в вузы: проект
26 апреля Министерство образования и науки внесло на общественное обсуждение законопроект Правительства «Об утверждении порядка приема в государственные и негосударственные высшие учебные заведения Республики Армения (по образовательной программе бакалавриата)».
Предлагаемые изменения в основном касаются процесса регистрации вступительных экзаменов и специальностей, сроков их проведения и способа подачи заявки.
В действующем порядке установлено, что абитуриенты сдают заявление-заявку на прием и документы в том вузе, специальность которого в заявке на прием была заявлена первым. Проектом фиксируется онлайн-способ подачи заявок, представления документов посредством сайта Центра оценки и тестирования, организующего и проводящего вступительные экзамены. Это регулирование дает возможность сделать процесс более эффективным и упорядоченным.
По действующему порядку абитуриенты в заявке указывают до 2 бесплатных и до 8 платных специальностей. Исследования показали, что по заявленным на 5-ом и 6-ом местах специальностям в вузы поступает очень мало абитуриентов, а после 7-го места прием по заявленным специальностям бывает почти в исключительных случаях. В результате, многие абитуриенты, оставаясь вне конкурса по выбранной специальности, поступают по другим специальностям. Кроме того, заявка на 8 специальностей уменьшает возможность поступления в вуз с профессиональной ориентацией, поскольку абитуриенты, кроме часто предпочитаемой профессии, заявляют такие специальности, которые просто имеют одни и те же конкурсные экзамены. В результате, многие абитуриенты, оставаясь вне конкурса по выбранной специальности, поступают по другим специальностям.
Согласно проекту, приемный конкурс в вузы проводится в основных и дополнительных этапах. Конкурс основного этапа проводится исключительно по заявке одной специальности (бесплатно и платно). Абитуриент в приемной заявке заполняет название одного вуза и одной специальности, предусмотренного перечнем вступительных экзаменов по специальностям бакалавриата и постоянно и интегрированной образовательной программе вузов, вступительные экзамены по данной специальности. После утверждения результатов основного этапа конкурса, при наличии вакантных мест в вузах, абитуриенты, получившие положительные баллы от вступительных экзаменов, однако оставшиеся вне конкурса, с 19 по 26 июля могут принять участие в конкурсе на дополнительные вакантные места, заполнив заявку онлайн. Таким образом, этот метод подачи заявок дает возможность абитуриентам, имеющим четкую профессиональную ориентацию, поступить в вуз по выбранной им специальности.
Первый этап включает в себя онлайн-заявку на экзаменационные предметы, установленные для специальности, окончающей общеобразовательные, начальные или средние профессиональные учебные заведения РА в период с 15 апреля по 10 мая, а второй этап-в период с 26 июня по 1 июля для лиц с двойным гражданством и иностранцев РА., онлайн-заявка граждан РА, окончивших учебные заведения иностранных государств в данном учебном году, граждан РА, не представивших на первом этапе заявление-заявку на прием, демобилизованных или демобилизуемых до 31 июля текущего года абитуриентов по данной специальности.
Определена привилегия для абитуриентов, прошедших обязательную срочную военную службу и демобилизованных в воинских частях, осуществляющих боевое дежурство, а именно: в течение года после демобилизации, при сдаче вступительных экзаменов с положительными единицами, возможность поступать на бесплатное обучение вне общего конкурса (по отдельному конкурсу), согласно утвержденным Правительством РА местам. В случае отсутствия бесплатных мест для демобилизованных из армии по данной специальности демобилизованный абитуриент участвует в конкурсе на бесплатное обучение на общих основаниях, а система платного обучения принимается вне конкурса:
Следует добавить, что с 2012 года по сей день процесс приема в государственные и негосударственные вузы Армении был урегулирован в порядке, установленном постановлением правительства от 26 апреля 2012 года N 597-н, за исключением приема на 2020-2021 учебный год, в связи с чрезвычайной ситуацией, объявленной для предотвращения нового коронавируса.