Արցախում պատերազմի ընթացքում վնասված ավելի քան 6900 շինությունից 45-ն ավերվել է հիմնովին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի տարածքում առայսօր հաշվառվել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հրետակոծությունից վնասված 6943 շենք-շինություն, որից 4435-ը` Ստեփանակերտում:Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը:
«Այդ թվում Ասկերանի շրջանում գրանցվել է պատերազմի հետևանքով վնասված 250 շինություն, Մարտունու շրջանում` 1300, Մարտակերտում` 658:Շինարարական վերականգնողական ու վերանորոգման աշխատանքներ են սկսվել Ստեփանակերտի 600 շինություններում, որոնցից արդեն ավարտվել են 270-ի աշխատանքները: Ասկերանում 50 շինությունից ավարտվել է 20-ի շինարարությունը, Մարտունում` 210-ից՝ 72-ի, իսկ Մարտակերտում՝ 46-ից՝ 7 շինությունում ընթացող վերականգնման շինաշխատանքները:Ներկայումս, ընդհանուր առմամբ, Արցախի տարածքում շինարարական աշխատանքներ են ընթանում 930 բնակելի շինություններում: Հրետակոծությունից վնասված պատուհանների և դռների փոխարինման աշխատանքներ են ընթացել 2620 քաղաքացիների բնակարաններում, իսկ 1915 բնակչի տրամադրվել է շինանյութ»,-մանրամասնեց Սարգսյանը:
Քաղաքաշինության նախարարի խոսքով, ըստ փորձագիտական եզրակացության՝ մասնավորապես Ստեփանակերտում գրանցվել է ռազմական գործողությունների հետևանքով հիմնովին ավերված 23 շինություն, որոնց նախագծերն արդեն պատվիրված են և շուտով կմեկնարկեն նաև շինարարական աշխատանքները:Մարտունիում հիմնովին ավերվել է 17 տուն, Ասկերանում` 5, Արցախի մյուս շրջաններում հիմնովին ավերված տներ չեն գրանցվել:
«Մայրաքաղաքում և շրջկենտրոններում ընթանում են նաև հին բնակֆոնդի վերանորոգման ու վերակառուցման աշխատանքներ: Նախատեսվում է՝ մինչև ընթացիկ տարվա մայիս, ունենալ լիովին նախապատրաստված տարածքներ՝1500 արագ հավաքվող կոնստրուկցիաներով տների համար»,-ասաց Արցախի քաղաքաշինության նախարարը՝ հավելելով, որ հանրապետության ամբողջ տարածքում շինարարական աշխատանքներն իրականացնում են ընդհանուր առմամբ՝ 112 կազմակերպություն:

В Арцахе в результате войны повреждено более 6900 зданий, 45 из которых разрушены полностью
На сегодняшний день на территории Арцаха зарегистрировано 6943 здания, пострадавших в результате обстрелов в ходе 44-дневной войны, из которых 4435 находятся в Степанакерте. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил министр градостроительства Республики Арцах Арам Саркисян.
«В том числе в Аскеранском районе во время войны было повреждено 250 построек, в Мартунинском районе - 1300, в Мартакерте - 658. В Степанакерте начаты строительные и реставрационные работы в 600 зданиях, из которых 270 уже завершены.
В Аскеране завершено восстановление 20 из 50 зданий, в Мартуни - 20 из 210 зданий, в Мартакерте - 7 из 46 зданий. В настоящее время в Арцахе восстанавливается 930 жилых домов. Замена окон и дверей, поврежденных в результате обстрела, произведена в квартирах 2620 граждан, а 1915 жителей были обеспечены строительными материалами», - сказал Саркисян.
По словам министра градостроительства, согласно экспертному заключению, в частности, в Степанакерте зарегистрировано полностью разрушенных во время военных действий 23 здания, проекты которых уже заказаны, и строительные работы скоро начнутся. 17 домов были полностью разрушены в Мартуни, 5 - в Аскеране. В других районах Арцаха не зарегистрировано полностью разрушенных домов.
«В столице и районных центрах осуществляется ремонт и восстановление старого жилого фонда. К маю текущего года планируется полностью подготовить участки под дома с 1500 сборными конструкциями», - сказал министр градостроительства Арцаха, добавив, что в общей сложности 112 компаний проводят строительные работы по всей стране.