ՀՀ շախմատի առաջնության մասնակիցները թեստավորում չեն անցել․գլխավոր մրցավար
Շախմատի Հայաստանի 2021թ առաջնության մասնակիցները հատուկ թեստավորում չեն անցել մեկնարկից առաջ։ Այդ մասին «Ա1+»-ին հայտնեց տղամարդկանց առաջնության գլխավոր մրցավար Աշոտ Վարդապետյանը։
«Թեստը կարճաժամկետ բնույթ է կրում և 100 տոկոսով չի ապահովում մասնակիցների անվտանգությունը։ Մենք ունենք առաջնության բժիշկ, ով հսկողություն կհաստատի մրցաշարի ժամանակ։ Եթե նրա մոտ կլինեն հիմնավոր կասկածներ, ապա նա կարող է ցանկացած պահին շախմատիստից պահանջել թեստավորում։
Ի դեպ, մենք ունենք շախմատիստներ, որոնք անցած տարի հիվանդացել էին կորոնավիրուսով։ Նրանք արդեն լրիվ բուժվել են, և ըստ բժշկական տվյալների առաջիկա մի քանի ամիսներին չեն կարող նորից վարակվել։ Համենայնդեպս, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան պատրաստ է առաջնության ժամանակ պահպանել հակահամաճարակային կանոնները», - ասաց փորձառու մրցավարը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 16-ին կմեկնարկեն շախմատի Հայաստանի կանանց և տղամարդկանց առաջնությունները, որոնց կմասնակցեն համապատասխանաբար 10 շախմատիստուհի և 12 շախմատիստ։ Մրցումները կանցկացվեն առանց հանդիսականների։

Участники чемпионата РА по шахматам не прошли тестирование: главный судья
Поддержи А1+!Участники чемпионата Армении по шахматам 2021г. не прошли специального тестирования перед стартом. Об этом «А1+» сообщил главный судья чемпионата среди мужчин Ашот Вардапетян.
«Тест носит краткосрочный характер и не обеспечивает безопасность участников на 100%. У нас есть врач чемпионата, который будет проводить контроль во время турнира. Если у него будут обоснованные подозрения, он может в любой момент потребовать от шахматиста пройти тест.
Кстати, у нас есть шахматисты, которые в прошлом году переболели коронавирусом. Они уже полностью излечились, и по медицинским данным в предстоящие несколько месяцев не могут заразиться снова. Во всяком случае, Шахматная федерация Армении готова соблюдать противоэпидемические правила во время чемпионата», - сказал опытный судья.
Напомним, что 16-го февраля стартуют чемпионаты Армении по шахматам среди женщин и мужчин, в которых примут участие соответственно 10 шахматисток и 12 шахматистов. Соревнования пройдут без зрителей.