Օրացույց․ 11-ը փետրվարի . «40 ընտանիք տնօրինում է ՀՀ հարստության կեսից ավելին». Տեր-Պետրոսյան (տեսանյութ)
1995-ի հուլիսի ընտրություններին ընդառաջ կրկին թեժանում է Հայաստանի քաղաքական կյանքը։ Անցյալ տարվա վերջին Հայաստանում արգելվել է Դաշնակցություն կուսակցությունը։ Զուգահեռ ամբողջությամբ ավերվել, թալանվել եւ փակվել են ոչ միայն պաշտոնական «Երկիր» օրաթերթը եւ «Ազատամարտ» շաբաթաթերթը, այլեւ Դաշնակցությանը հարող եւս 6 լրատվամիջոց։
Մոտ 300 հոգի փետրվարի 11-ին գնում է դատախազություն խոսքի ազատության սահմանափակման դեմ բողոքի գործողությամբ։ Այնտեղ ոչ մի պատասխան չստանալով լրագրողները շարժվում են Բաղրամյան 26։ Նրանք բողոքում են, որ իրենց լրատվամիջոցները փակվել են առանց դատարանի որոշման։ Նրանք նաեւ բողոքում են, որ լրատվամիջոցների փակման դեմ որեւէ դիրքորոշում չի հայտնել Ժուռնալիստների միությունը։
Հումանիտար օգնությամբ ՄԱԿ-ի կողմից Շրջափակման մեջ գտնվող Իրաք մեկնելու ճանապարհին 1998-ի փետրվարի այս օրերին Հայաստանում է ռուս քաղաքական գործիչ Վլադիմիր Ժիրինովսկին։ Հաջորդ օրը մեր խորհրդարանում Ժիրինովսկին ասում է, որ պետք է զսպել աշխարհին իշխելու Ամերիկայի ցանկությունը։ Ժիրինովսկին Հայաստանում է արդեն երեք օր եւ ՄԱԿ-ի պահանջով կրճատված պատվիրակությամբ ի վերջո կարողանում է մեկնել Իրաք։ Ռուս լրագրողները փորձում են խմբագրել ՄԱԿ-ի պահանջը՝ կամ բոլորը, կամ՝ ոչ ոք։ Պարզվեց նաեւ, որ ռուսական լրատվամիջոցներն արդեն հաջողացրել են տհաճություն պատճառել Ժիրինովսկուն։ Ի վերջո փետրվարի 11-ին Իրաք է մեկնում պատվիրակության 30 անդամ պատվիրակության մյուս անդամներից գաղտնի։ Հայաստանում մնացածների մեջ է այսօր արդեն հայտնի մեկնաբան Սոլովյովը։ «Ժիրինովսկին ուղղակի փախավ»,-ասում են նրանք։
1999-ի փետրվարի 11-ին օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանը դառնում է 70 տարեկան։ Նրան գրկաբաց ընդունում է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Ազատազրկման դատապարտվածները 2000-ի այս օրերից սկսած կունենան իրենց սեփական թերթը։ «Հուսաստղ» պարբերականը լույս կտեսնի ամսեկան երկու անգամ։ Թերթի հազար օրինակը համարյա ամբողջությամբ կսպառվի քրեակատարողական հիմնարկներում։ Գուցե նաեւ վաճառեն կրպակներում։ Թուրքիան Հայաստանի օգնության կարիքն ունի, այս նպատակով Հայաստանում է թուրքական 6 հոգանոց պատվիրակությունը։ Հայկական Կարմիր խաչը պետք է ապահովի Թուրքիայի երկրաշարժից տուժածների հետվնասվածքային ապաքինումը՝ մերոնք դրա փորձն ունեն։
2001-ի այս օրը Ֆրանսիայից Հայաստան է վերադառնում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Այնտեղ նախագահը չափազանց ջերմ ընդունելության է արժանացել։ Գուցե դրա դիմաց մեզանից փոխհատուցու՞մ են ակնկալում Ղարաբաղի հարցում։ Քոչարյանը ֆրանսիացի գործարարների հետ լուրջ պայմանավորվածություններ է ունեցել, փոխարենը մեծ չեն հաջողությունները ռազմական ոլորտում։ Նույն օրը հոկտեմբերի 27-ի նախաքննության փուլում կալանավորված եւ ազատ արձակված, այսօր արդեն նախագահի խորհրդական Հարությունյանը հրաժարվում է պատասխանել հոկտեմբերի 27-ին վերաբերող որեւէ հարցի, պատվիրատուների մասին՝ առավելեւս ։ Բայց մարդիկ կարծում են, որ Սերժ Սարգսյանը եւ էլի մարդիկ գոնե պետք է պատասխան տան պաշտոնական անփութության համար ։
2008-ի այս օրը Հայաստանի առաջին նախագահ, նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Մոսկվայում հանդիպում է Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ: Ռուսական «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթը նույն օրը գրում է, որ Հայաստանում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օգտին պատրաստ է քվեարկել ընտրողների 75 տոկոսը: Նույն օրը նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հարցազրույց է տալիս «Ա1+» հեռուստաընկերությանը: Լրագրողն ուզում է տեղեկանալ, թե Տեր-Պետրոսյանը չի՞ վախենում այն մեղադրանքներից, որ իր առաջադրումով նա խարխլում է Հայաստանի հիմքերը: Այս օրը նախագահի թեկնածուն խոսում է նաեւ Հայաստանի տնտեսության մասին։
2009-ի այս օրը դատարանը նախագահի ընտրություններից առաջ ձերբակալված Գագիկ Ջհանգիրյանին հնարավորություն չի տալիս հանդես գալ հայտարարությամբ: Ամեն ինչ սկսվում է այն բանից, երբ Ջհանգիրյանը դատախազ Փիլոյանին համարում է անմարդկային եւ անաստված անկողնուն գամված եղբոր՝ Վարդան Ջհանգիրյանի հանդեպ վերաբերմունքի պատճառով ։ Դաշնակցական Արծվիկ Մինասյանն այս մասին խոսում է 2011-ի փետրվարի 11-ի ավանդական ճեպազրույցին: Ավելին, Դաշնակցությունը մտադիր է շարժում սկսել 2012-ի խորհրդարանի ընտրություններում իշխանության կեղծիքների դեմն առնելու համար:

Календарь. 11 февраля: «40 семей распоряжаются более чем половиной богатства РА»: Тер-Петросян (видео)
Накануне выборов в июле 1995 года вновь накаляется политическая жизнь Армении. В конце прошлого года в Армении запретили партию Дашнакцутюн. Параллельно полностью разрушены, разграблены и закрыты не только официальная ежедневная газета «Еркир» и еженедельная газета «Азатамарт», но и еще 6 СМИ, примыкающих к Дашнакцутюн. Около 300 человек 11-го января идут в прокуратуру с операцией протеста против ограничения свободы слова. Не получив здесь никакого ответа, журналисты движутся к Баграмяна 26. Они протестуют, что их СМИ закрылись без решения суда. Они также протестуют, что против закрытия СМИ не выразил никакой позиции Союз журналистов.
По дороге в находящийся в блокаде ООН  Ирак с гуманитарной помощью в эти дни 1998 года в Армении находится российский политический деятель Владимир Жириновский. На следующий день  в нашем парламенте Жириновский  говорит, что нужно сдержать желание Америки властвовать над миром. Жириновский находится в Армении уже три  дня и по требованию ООН с сокращенной делегацией в конечном итоге отправляется в Ирак. Российские журналисты пытаются отредактировать требование ООН – либо все, либо никто. Также выяснилось, что российским СМИ уже удалось причинить неприятность Жириновскому. В конечном итоге 11-го февраля в Ирак отправляются 30 членов делегации в тайне от остальных членов делегации. Среди оставшихся в Армении уже известный сегодня комментатор Соловьев.  «Жириновский просто сбегал»,- говорят они. 11-го февраля 1999 года трижды чемпиону олимпийских игр Альберту Азаряну исполняется 70 лет. Его с распростертыми объятьями принимает президент Роберт Кочарян. Осужденные на лишение свободы начиная с этих дней 2000 года будут иметь свою собственную газету. Периодическое издание «Хусастх» будет видеть свет дважды в месяц. Тысяча экземпляров газеты почти полностью будет реализована в уголовно-исполнительных учреждениях. Возможно также будут продавать в киосках. Турцияи нуждается в помощи Армении, с этой целью в Армении находится турецкая делегация из 6 человек. Армянский Красный крест должен обеспечить посттравматическое выздоровление пострадавших от землетрясения в Турции – у наших есть опыт этого. В этот день 2001 года из Франции возвращается в Армению президент Роберт Кочарян. Здесь президент удостоился чрезвычайно теплого приема. Возможно из-за этого от нас ждут компенсации в Карабахском вопросе. У Кочаряна были серьезные договоренности с французскими бизнесменами, вместо этого – невелики успехи в военной сфере. В тот же день арестованный и освобожденный на этапе предварительного расследования 27-го ноября, сегодня уже советник президента Арутюнян отказывается отвечать на любой вопрос, относящийся к 27-му октября, о заказчиках – тем более.  Но люди думают, что Серж Саркисян и другие люди должны хотя бы ответить за официальную халатность. В этот день 2008 года первый президент Армении, кандидат в президенты Левон Тер-Петросян встречается в Москве с первым заместителем главы правительства России Дмитрием Медведевым. Российская газета «Аргументы и факты» в тот же день пишет, что в Армении за Левона Тер-Петросяна готовы проголосовать 75% избирателей. В тот же день кандидат в президенты Левон Тер-Петросян дает интервью телекомпании «А1+». Журналист хочет узнать, не боится ли Тер-Петросян тех обвинений, что своим выдвижением он разрушает основы Армении. В этот день кандидат в президенты также говорит об экономике Армении. В этот день 2009 года суд не дает возможности арестованному перед президентскими выборами Гагику Джангиряну выступить с заявлением. Все начинается с того, когда Джангирян считает прокурора  Пилояна бесчеловечным и безбожным из-за отношения к прикованному к постели брату – Вардану Джангиряну. Дашнак Арцвик Минасян говорит об этом на традиционном брифинге 11-го февраля 2011 года. Более того, Дашнакцутюн намерена начать движение для того, чтобы противодействовать фальсификациям власти на парламентских выборах 2012 года.