ՀՀ ՊՆ-ն Գորիս-Դավիթ-Բեկ ճանապարհահատվածի առնչությամբ հաղորդագրություն է տարածել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻ պատասխան ԶԼՄ ներկայացուցիչների հարցումների` հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ դեռևս 2020թ. դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որում մասնավորապես նշված էր.
«1․ Համաձայն ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ Գորիս-Դավիթ-Բեկ ճանապարհային հատվածում երթևեկության անխափանության նկատառումներով տեղակայվում են ռուս սահմանապահ ուժեր։
2․ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի 21կմ. երկարությամբ հատվածի անվտանգությունը, որն անցնում է վիճարկելի տարածքով, կապահովվի ռուս սահմանապահների միջոցով։
3․ Շփման գծի մի կողմում կտեղակայվեն ՀՀ սահմանապահ զորքեր՝ Հայաստանի կողմից, Ադրբեջանի սահմանապահ զորքերը՝ Ադրբեջանի կողմից:
Նշված ճանապարհահատվածի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ձեռնարկվելու են անհրաժեշտ համալիր միջոցառումներ»:
Այսպիսով, վերոնշյալ համալիր միջոցառումների շրջանակներում քաղաքացիների տեղաշարժման, տրանսպորտային միջոցների, բեռների փոխադրման անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ավտոճանապարհահատվածում տեղակայվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի սահմանապահ ծառայությունները:
ՌԴ սահմանապահների կողմից վերոնշյալ ճանապարհների անվտանգության վերահսկողությունը ապահովելու պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարների միջև։

МО РА распространило сообщение в связи с участком дороги Горис-Давид-Бек
Поддержи А1+!В целях обеспечения безопасности передвижения граждан, транспортных средств и грузов по дороге Горис-Давид-Бек на трассе дислоцируются служащие пограничных служб Армении и РФ. Между министрами обороны Армении и России достигнута договоренность об обеспечении безопасности указанных дорог российскими пограничниками.
Еще 19 декабря 2020 года министерство обороны Армении выступило с заявлением, в котором было отмечено:
1․ Согласно достигнутой договоренности, российские пограничники дислоцируются на участке дороги Горис-Давид-Бек с целью обеспечения бесперебойного движения.
2․ Безопасность 21 км трассы Горис-Капан, которая проходит через спорную территорию, будет обеспечено российскими пограничниками.
3․ По одну сторону от линии соприкосновения будут размещены пограничные войска Армении с армянской стороны, а с азербайджанской - азербайджанские пограничные войска.
Будут приняты необходимые комплексные меры для обеспечения безопасности указанного участка дороги.
Таким образом, в рамках вышеупомянутых комплексных мероприятий для обеспечения безопасности передвижения граждан, транспортных средств и перевозки грузов на участке дороги были размещены пограничники Армении и России. Между министрами обороны Армении и РФ было достигнуто соглашение об обеспечении контроля безопасности вышеупомянутых дорог российскими пограничниками.