Չի բացառվում, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նոր կուսակցություն ստեղծի․ Էդգար Վարդանյան (տեսանյութ)
Քաղաքագետ Էդգար Վարդանյանը գտնում է, որ հասկանալու համար, թե Հայաստանում կա՞ արտահերթ ընտրությունների պահանջ, պետք էր գոնե սոցհարցում կամ ստորագրահավաք իրականացնել։ Այդ դեպքում էլ 10 կամ 20 հազար հոգու ցանկությունը բոլորովին էլ բավարար չէ ասելու համար, որ այդ պահանջը կա։ Նրա ներկայացմամբ անհրաժեշտ է այնքան մարդու ձայն, որքանով, օրինակ, հանրաքվեն կայացած կհամարվեր։
Քաղաքագետը նաև գտնում է, որ մեր երկրում քաղաքական ճգնաժամ չկա։ Իսկ նման իրավիճակ կլիներ, եթե չգործեին քաղաքական որոշումներ կայացնող ինստիտուտները՝ դա առաջանում է այն ժամանակ երբ քաղաքական մեծամասնությունը, կոալիցիան փլուզվում է, և նորը հնարավոր չի լինում կազմավորել։ Մեր երկրում նման վիճակ չկա։
«2018թ․ վերջին շրջանում թերևս եղել է նման իրավիճակ։ Կամ, միգուցե, հոկտեմբերի 27-ից հետո ստեղծված վիճակը։ Այլ հարց է, որ զարգացած ժողովրդավարություն ունեցող երկրներում ավանդույթ կա, որ լուրջ ձախողումից հետո երկրի ղեկավարը հրաժարական է տալիս։ Իհարկե, լավ կլիներ, որ այդ ավանդույթը Հայաստանում էլ ներդրվեր, բայց պետք չէ մոռանալ, որ մենք չունենք կայացած ժողովրդավարական համակարգ, և դա կարող է ցնցումներ առաջացնել»,- ասում է նա։
Ինչ վերաբերում է ընդդիմության, մասնավորապես նախկին իշխանությունների պայքարին, ապա Է․Վարդանյանը տպավորություն ունի, որ նրանք ավելի շատ փորձում են լուծել իրենց հարստությունը, ռեսուրսները պահելու խնդիրը։ Ինչպես նաև իրենց նկատմամբ քաղհալածյալի կերպար ստեղծելու և իրենց այդպիսով պաշտպանելու խնդիրը։
Անդրադառնալով նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե կմասնակցի արտահերթ ընտրություններին, Է․Վարդանյանը չի բացառում, որ նա պարզապես նոր կուսակցություն կստեղծի։

Не исключено, что Роберт Кочарян создаст новую партию: Эдгар Варданян (видео)
Политолог Эдгар Варданян считает, что, для того чтобы понять, есть ли в Армении потребность во внеочередных выборах, нужно хотя бы провести соцопрос или сбор подписей. В этом случае желание 10 или 20 тысяч человек отнюдь не достаточно для того, чтобы говорить, о том, что есть потребность. По его мнению, необходимы голоса стольких человек, со сколькими, к примеру, референдум считался бы состоявшимся.
Политолог также считает, что в нашей стране нет политического кризиса. А подобная ситуация была бы, если бы не действовали институты, принимающие политические решения – это возникает тогда, когда политическое большинство, коалиция разваливается, и невозможно сформировать новую. В нашей стране нет подобной ситуации.
«В конце 2018г. пожалуй была подобная ситуация. Или, возможно, ситуация, сложившаяся после 27-го октября. Другое дело, что в странах с развитой демократией есть традиция, что после серьёзных неудач глава государства подаёт в отставку. Конечно, было бы хорошо, если б эта традиция была бы внедрена и в Армении, но не следует забывать, что у нас нет состоявшейся демократической системы, и это может вызвать потрясения», - говорит он.
Что касается борьбы оппозиции, в частности, прежних властей, у Э. Варданяна сложилось впечатление, что они скорее хотят решить задачу сохранения своего богатства, ресурсов. А также создать по отношению к себе образ политически преследуемых и таким образом защитить себя.
Обратившись к заявлению бывшего президента Роберта Кочаряна о том, что он примет участие во внеочередных выборах, Э. Варданян не исключает, что он просто создаст новую партию.