Տեսանյութեր Հարցազրույց Մշակույթ
365 օր՝ դռները բաց․ Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Վիկտոր Մնացականյանի առաջին հարցազրույցը (տեսանյութ)
Ֆիլհարմոնիկը՝ 365 օր։ Այսուհետ Արամ Խաչատրյան համերգասրահն աշխատելու է այս սկզբունքով։ Շաբաթվա բոլոր օրերին թեմատիկ համերգներ ու միջոցառումներ են լինելու։ Ընդգրկվելու են երաժշտական բոլոր ոլորտները՝ դասականից մինչև հոգևոր, ջազ ու էքսպերիմենտալ երաժշտության համերգներ։
Դպրոցականների համար կվերականգնեն աբոնեմենտային համերգները, ինչպես նախկինում կար՝ «դպրոցականի ֆիլհարմոնիան»։ Եվ, որ ամենակարևորն է, անխտիր բոլոր համերգային ծրագրերի համար պարտադիր պայման է լինելու՝ գեղագիտական և որակական չափանիշների պահպանումը։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի  և Արամ Խաչատրյան համերգասրահի նոր տնօրեն Վիկտոր Մնացականյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում մանրամասն ներկայացրեց թե ինչ խորքային խնդիրներ ունեն և, թե ինչպես է պատկերացնում դրանց իրականացումը։
Նրա խոսքով, օրինակ` «տարբեր տելեպուզիկներ, Մաշան և արջն ու նմանատիպ բաներ պետք է զտեն», և որպեսզի որևէ մեկին չնեղացնեն, համապատասխան ծրագիր են մշակել, թե ինչ պայմաններով տարբեր ՊՈԱԿ-ների կարելի կլինի վարձակալել բեմը, կամ համատեղ ծրագրեր իրականացնել։
«Ի դեպ, քննարկում ենք ամսվա մեջ կիրակնօրյա առավոտյան համերգներից մեկը նոր ֆորմատով անցկացնել։ Այն եզակի համերգներից կլինեն, երբ կարելի է ջինսով, բոթասով և սուրճի բաժակով ներկա գտնվել։ Սակայն, ընդհանրապես մարդիկ պետք է հասկանան և ընդունեն, որ դասական համերգներին պետք է ներկայանալ որոշակի «դրես կոդով»։
Ծախսատար շատ աշխատանքներ են սպասվում՝ երգեհոնի վերականգնումից, որն արդեն տարիներ չեն կարող օգտագործել և  որի ռեստավրացիան կարժենա չորսից- հինգհարյուր հազար եվրո` մինչև վերելակների տեղադրում, սանհանգույցների վերանորոգում։
Ինչ վերաբերում է տոմսերի գնային քաղաքականությանը, ապա տնօրենի խոսքով, տոմսերի արժեքը կսկսվի հազար դրամից և կհասնի մինչև 25-ից-30 հազար դրամ, որոշ դեպքերում կարող է վաճառեն 50 հազար դրամանոց տոմսեր, կախված ծրագրից ու մենակատարից։
«Ես կարծում եմ, որ մեր նվագախումբը որակապես շատ ավելի առաջ է, քան օրինակ Կիևի, կամ Թբիլիսիի նվագախմբերը, և պարտադիր չէ, որ աշխարհահռչակ մենակատար կամ կոլեկտիվ լինի, որ տոմսերի գները բարձր լինեն։ Գնողունակ ունկնդիրը մեր նվագախմբի որակյալ կատարումների համար ևս պատրաստ է վճարել տասնհինգ և ավել հազար դրամ, ինչը ապացուցեցին վերջին համերգները»։

365 дней с открытыми дверями: Первое интервью директора Национального филармонического оркестра Виктора Мнацаканяна (видео)
Филармоник – 365 дней. Отныне концертный зал Арама Хачатуряна будет работать по этому принципу. Во все дни недели будут тематические концерты и мероприятия. Будут вовлечены все музыкальные сферы – от классической до духовной, концерты джазовой и экспериментальной музыки.
Для школьников возобновятся концерты по абонементам, как было раньше «филармония школьника». И, что самое важное, для всех без исключения концертных программ обязательным условием будет соблюдение эстетических и качественных критериев.
Директор Национального филармонического оркестра Армении и концертного зала Арама Хачатуряна Виктор Мнацаканян в беседе с «А1+» подробно представил, какие глубинные задачи у них имеются и как он представляет их реализацию.
По его словам, к примеру, «различные телепузики, Маша и медведь и подобные вещи нужно отсеять», и чтобы никого не обидеть, они разработали соответствующую программу, на каких условиях различным ГНКО будет разрешено арендовать сцену, или осуществлять совместные программы.
«Кстати, мы обсуждаем проведение одного из воскресных утренних концертов в месяц в новом формате. Это будут одни из уникальных концертов, когда можно присутствовать в джинсах, кроссовках и с чашкой кофе. Однако, в целом люди должны понимать и принимать, что на классические концерты нужно являться с определённым «дресс-кодом».
Ожидается много затратных работ: от восстановления органа, который уже годами не используется, и реставрация которого будет стоить четыреста-пятьсот тысяч евро, до установки лифтов, ремонта санузлов.
Что касается ценовой политики на билеты, по словам директора, стоимость билетов будет начинаться от тысячи драмов и достигать 25-30 тысяч драмов, в некоторых случаях могут продаваться 50-тысячные билеты, в зависимости от программы и солиста.
«Думаю, что наш оркестр качественно намного опережает, скажем, киевский или тбилисский оркестр, и необязательно, чтобы был всемирно известный солист или коллектив, чтобы цены на билеты были высокими. Платежеспособный слушатель готов заплатить пятнадцать и более тысяч драмов и за качественное исполнение нашего оркестра, что доказали последние концерты».