Եթե այսպես շարունակվի, վաղը-մյուս օրը մենք կտրաքենք․ Րաֆֆի Մխչյան (տեսանյութ)
Հայաստանի արտահանողների միության նախագահ Րաֆֆի Մխչյանը գտնում է, որ մինչև մեր երկրում ներքաղաքական վիճակը չկայունանա, տնտեսությունը զարգացում չի ունենա։
«Երբ կայունություն լինի Հայաստանում, վեկտորները կսկսեն վերև բարձրանալ։ Այնքան ժամանակ, քանի դեռ չկա կայունություն, չի լինի տնտեսական աճ։ Բայց, եթե այս ներքին խլվրտումները, ասեկոսեներն ու ցույցերը վերջ չունենան, մենք աճ չենք ունենա»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Վերջինս նաև ունի սուրճի արտադրություն և արտահանում է իր արտադրանքը։ Ասում է, անցած տարվա սեպտեմբերից՝ պատերազմից հետո շրջանառության շատ մեծ՝ մոտ 50 տոկոս անկում ունեն։ Եվ հավատացնում է, որ նույն վիճակում է Հայաստանի տնտեսվարողների մոտ 80 տոկոսը։
«Մենք այսպես երկար չենք կարող դիմանալ։ Եթե այսպես շարունակվի, մենք դուրս կթռնենք մեր շուկաներից, մենք կսննկանանք։ Ներքաղաքական իրավիճակը բերում է նրան, որ ամբողջ տնտեսության տրամադրությունն է խաթարվել, չի կարող այսպես երկար շարունակվել։ Եթե այսպես շարունակվի, վաղը-մյուս օրը մենք կտրաքենք»,- հավելում է Ր․Մխչյանը։
Պատասխանալով հարցին, թե նախկինի նման հիմա նույնպես հարկային և մաքսային ծառայությունները անհանգստացնո՞ւմ են գործարարներին, ասաց․
«Վերջերս եկել էին օպերվարչությունից։ ժամանակին որ գալիս էին, մենք վախից չգիտեինք, ինչ անեինք, որովհետև ահավոր տեռոր էին տարածում։ Վերջերս եկան, ստուգեցին, շնորհակալություն հայտնեցին և գնացին։ Ես մնացի զարմացած»,- ասում է Ր․Մխչյանը։

Если так будет продолжаться, завтра – послезавтра мы лопнем: Раффи Мхчян (видео)
Поддержи А1+!Председатель Союза экспортёров Армении Раффи Мхчян считает, что пока в стране не стабилизируется внутриполитическая ситуация, экономика не будет развиваться.
«Когда в Армении будет стабильность, векторы начнут подниматься вверх. Пока нет стабильности, не будет экономического роста. Но если эти внутренние брожения, сплетни и демонстрации не закончатся, у нас не будет роста», - сказал он в беседе с «А1+».
У последнего также есть производство кофе и он экспортирует свою продукцию. Говорит, что с сентября прошлого года – после войны – у них очень большой спад оборота – около 50%. И заверяет, что в таком же положении около 80% хозяйствующих субъектов Армении.
«Мы так долго не продержимся. Если так будет продолжаться, мы вылетим из наших рынков, мы обанкротимся. Внутриполитическая обстановка приводит к тому, что нарушилось настроение всей экономики, так не может продолжаться долго. Если так будет продолжаться, завтра – послезавтра мы лопнем», - добавляет Р. Мхчян.
Отвечая на вопрос, сейчас, как и прежде, беспокоят ли бизнесменов налоговые и таможенные услуги, сказал:
«Недавно пришли из оперуправления. Раньше когда приходили, мы от страха не знали, что делать, потому что распространяли ужасный террор. Недавно пришли, проверили, поблагодарили и ушли. Я удивился», - говорит Р. Мхчян.