Սենա գետի մակարդակը բարձրացել է մինչև 4 մետր․ Փարիզի քաղաքապետարան
Փարիզում Սենա գետի մակարդակը, անձրևների հետևանքով, բարձրացել է: «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ դրանով պայմանավորված ափամերձ որոշ հատվածներ, այդ թվում, Լուվրից ոչ հեռու, փակվել են: Փարիզի քաղաքապետարանը տեղեկացնում է, որ գետի ջրի մակարդակը բարձրացել է մինչև 4 մետր: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով որոշ գոտիներ փակ են: Օդերևութաբանական վտանգի մակարդակը բարձրացվել է մինչև դեղին աստիճանի: Սա նշանակում է, որ մեծ է ջրհեղեղի կամ ջրի մակարդակի արագ բարձրացման վտանգը: Մասնագետները նշում են, որ դա մեծ վնասներ չի պատճառի, սակայն իրավիճակը պահանջում է հատուկ զգուշավորություն:
2018 թվականի հունվարին Սենայի մակարդակը բարձրացել էր մինչև 5.88 մետրի, իսկ 1910 թվականի հունվարին՝ 8.62 մետրի:

Уровень воды в реке Сене в Париже повысился: ряд набережных закрыты
Поддержи А1+!Уровень воды в реке Сене в Париже повысился в последние несколько дней из-за дождей, в связи с этим ряд набережных, в том числе недалеко от Лувра, закрыты.
Как передает РИА новости, по сообщению мэрии Парижа, в понедельник уровень воды в Сене поднялся до порядка 4 метров. Прогнозируется повышения уровня воды и в последующие дни.
В целях безопасности несколько зон сейчас перекрыты. Это касается зоны в районе моста Bir-Hakeim, участка недалеко от сада Тюильри, Лебединого острова.
"Служба прогнозирования наводнений повысила рейтинг метеоопасности до желтого для Парижа. Этот уровень соответствует риску наводнения или быстрого подъема уровня воды, который не причиняет значительного ущерба, но требует особой бдительности", - говорится в сообщении мэрии французской столицы.
В январе 2018 года уровень воды в Сене поднимался до 5,88 метра, а во время наводнения в январе 1910 года - 8,62 метра.