Խաղաղ պայմաններում Տիգրանակերտի գտածոները վերադարձվելու են Ստեփանակերտ. Համլետ Պետրոսյան
Տիգրանակերտի պեղումների արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը պատասխանել է  Բաքվի հերթական զրպարտությանը՝ նշելով, որ Տիգրանակերտի պեղումների հնագիտական գտածոները Արցախի ժողովրդի սեփականությունն են, նրա պահպանության խնդիրները գտնվում են ոչ թե Բաքվի, այլ Ստեփանակերտի իշխանությունների իրավասության ոլորտում: Խաղաղ պայմանների դեպքում դրանք վերադարձվելու են Ստեփանակերտ և ցուցադրվելու են դրա համար ստեղծվելիք թանգարանում:
Համլետ Պետրոսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ նաև ընդգծել է. «Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում իմ ՖԲ էջից նկարներ են դնում, որտեղ պատկերված են ի թիվս այլոց նաև Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանի նյութերի փաթեթավորումը: Տիգրանակերտի պեղումների նյութերը ադրբեջանցիները ներկայացնում են որպես «անօրեն պեղումների արդյունք» և այդ իրերի տարհանումը ռազմական գործողությունների գոտուց որակում որպես «ադրբեջանի մշակութային ժառանգության գողություն»:
Ուզում եմ հիշեցնել ագրեսիվ պետության կիսագրագետ քարոզիչներին, որ Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է Արցախի իշխանությունների պաշտոնական հրավերով ու թույլատրությամբ, որ դրանք ֆիանսավորվել են Արցախի պետական բյուջեից:
Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանն էլ ստեղծվել և գործել է Արցախի օրինական իշխանությունների որոշմամբ և ֆինանսավորումով: Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է լիարժեք իրավական հիմքով, բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, հետազոտության արդյունքները պարբերաբար ներկայացվել են միջազգային գիտական հանրույթին: Խոսել գաղտնի ինչ-որ ընթացքի մասին` ուղղակի ծիծաղելի է:
Նշեմ, նաև, որ ադրբեջանցի հնագետները, որոնք անցած դարի 60-80-ական թվականների աշխատել են այդ տարածքում, ոչ էլ տեսել են հին քաղաքի հնագիտական հետքերը: Հորդորում եմ նրանց այդքան խանդոտ չվերաբերվել նրան, ինչն իրենք ի վիճակի չեն եղել հայտնաբերել:
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Տիգրանակերտը դարձել էր թշնամու հրետակոծության տարածք, ինչ մասին մի անգամ չէ, որ ահազանգել ենք: Արդյունքում ամբողջովին ոչնչացվել է Տիգրանակերտի հնագիտական հանգրվանը: Արցախի իշխանությունները, ես և մեր հետազոտական թիմը չէինք կարող թույլ տալ, որ նման ճակատագրի արժանանա նաև Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանը:
Տիգրանակերտի պեղումների հնագիտական գտածոները Արցախի ժողովրդի սեփականությունն են, նրա պահպանության խնդիրները գտնվում են ոչ թե Բաքվի, այլ Ստեփանակերտի իշխանությունների իրավասության ոլորտում: Խաղաղ պայմանների դեպքում դրանք վերադարձվելու են Ստեփանակերտ և ցուցադրվելու են դրա համար ստեղծվելիք թանգարանում:
Արցախի քաղաքականապես չճանաչված լինելը չի զրկում նրա բնիկ ժողովրդին մշակույթի իրավունքից: Այդ թվում և մշակութային ժառանգությունը հետազոտելու և հանրահռչակելու իրավունքից: Այնպես որ Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է բացարձակապես իրավական հիմքով:
Արցախի ժողովրդին իր մշակութային ժառանգությունից զրկելու ադրբեջանական մտավարժանքը հայ մշակութային ժառանգության գենոցիդի շարունակությունն է: Գենոցիդ, ինչի ականատեսն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ, գենոցիդ, որի գագաթնակետը եղավ 2005-2006 թթ. Ջուղայի հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը, գենոցիդ` ինչն ավելի մեծ թափ է ստացել Ադրբեջանի և Թուրքիայի վերջին ագրեսիաի ժամանակ և շարունակվում է ամեն օր: Եվ այն չի կարող արդարացվել կեղծ քաղաքական հայտարություններով ու շինծու մեղադրանքներով:
Ես և իմ գործընկերնեը հետայսու էլ շարունակելու ենք Արցախի մշակութային ժառանգության հետազոտությունը, հանրահռչակումն ու ադրբեջանական վանդալիզմի բացահայտումները: Ագրեսիան, ռազմական գերակայությունը, միջազգային ատյաններին ուղղված հոխորտանքը իրավասու չեն և չեն կարող Արցախի ժողովրդին զրկել իր մշակութային ժառանգությամբ իր ինքնությունը պահպանելու իրավունքից»:

В мирных условиях археологические находки Тигранакерта будут возвращены в Степанакерт: Гамлет Петросян
Руководитель археологической экспедиции Тигранакерта, заведующий кафедрой культуры ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян ответил на очередную клевету Баку, отметив, что археологические находки Тигранакерта являются достоянием народа Арцаха, проблемы его сохранения находятся в компетенции не Баку, а властей Степанакерта. В мирных условиях они будут возвращены в Степанакерт и выставлены в созданном для этого музее.
Об этом Гамлет Петросян написал на своей странице в Facebook, в частности, отметив:
«В азербайджанских СМИ публикуются фотографии с моей страницы в Facebook, на которых, среди прочего, изображена упаковка материалов Тигранакертского археологического музея. Азербайджанцы представляют материалы раскопок в Тигранакерте как «результат незаконных раскопок», называя эвакуацию этих предметов из зоны боевых действий «хищением азербайджанского культурного наследия».
Напомню полуграмотным пропагандистам агрессивного государства, что археологические раскопки в Тигранакерте проводились по официальному приглашению и с разрешения властей Арцаха, что они финансировались из государственного бюджета Арцаха. Археологический музей Тигранакерта был создан по решению законных властей Арцаха, при финансовой поддержке его правительства. Археологические исследования Тигранакерта проводились на должной юридической основе, с высоким профессионализмом, результаты исследований регулярно представлялись международному научному сообществу. Просто смешно говорить о секретном процессе.
Напомню, что азербайджанские археологи, работавшие на этой территории в 60-80-е годы прошлого века, не видели археологических следов старого города. Я призываю их не завидовать тому, что они не смогли найти.
Во время 44-дневной войны Тигранакерт стал районом вражеских обстрелов, о чем мы не раз предупреждали. В результате археологическая база Тигранакерт был полностью разрушена. Власти Арцаха и я, наша исследовательская группа, не могли допустить, чтобы такая участь постигла Тигранакертский археологический музей. Археологические находки Тигранакерта являются достоянием народа Арцаха, проблемы его сохранения находятся в компетенции не Баку, а властей Степанакерта. В случае мира они будут возвращены в Степанакерт и выставлены в созданном для этого музее.
Тот факт, что Арцах не имеет политического признания, не лишает его коренное население права на культуру. Включая право на исследование и популяризацию культурного наследия. Итак, археологические исследования Тигранакерта проводились на абсолютно законных основаниях.
Азербайджанская идеология лишения народа Арцаха его культурного наследия является продолжением геноцида армянского культурного наследия. Геноцид, свидетелями которого мы являемся на протяжении десятилетий, геноцид, кульминацией которого стало уничтожение тысяч хачкаров в Джуге, геноцид, который набрал силу во время недавней азербайджано-турецкой агрессии, и который продолжается и сегодня. И это не может быть оправдано ложными политическими заявлениями и ложными обвинениями.
Мы с коллегами продолжим изучение культурного наследия Арцаха, его популяризацию и разоблачения азербайджанского вандализма. Агрессия, военное господство, клеветнические обращения в международные организации не могут лишить народ Арцаха права на сохранение своей идентичности посредством своего культурного наследия».