144382728_798869830712224_2377576025937667771_n
ՀՀ Սյունքի մարզի Կապանի Ճակատեն, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Եղվարդ, Ագարակ, Ուժանիս գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականները կրակոցներ են արձակում փոքր, ինչպես նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից` լինելով նաև հարբած վիճակում:
Նշված բոլոր գյուղերի բնակիչները և համայնքային մարմինները Մարդու իրավունքների պաշտպանին, մասնավորապես, ահազանգեր են ներկայացնում այն մասին, որ կրակոցներն արվում են պարբերաբար՝ ինչպես ցերեկային ժամերին, այնպես էլ գիշեր ժամանակ: Ըստ ահազանգերի՝ կրակոցներն ակնհայտ պարզ լսվում են գյուղերում, նպատակ ունեն ահաբեկել խաղաղ բնակիչներին ու առաջին հերթին երեխաներին ու կանանց:
Ընդ որում, գյուղացիները դիտարկել են, որ հաճախ են դեպքերը, երբ հարբած վիճակում են ադրբեջանական զինվորականների կրակոցներն արձակվում: Հենց այդ ժամանակ է, որ կրակոցները խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից են ու ինտենսիվ:
Այս կրակոցների մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած պատվիրակությանն ահազանգեր էին ներկայացվել դեռևս 2021 թվականի հունվարի 9-ին Կապանի Ճակատեն և այլ գյուղեր այցերի ընթացքում: Այդ ժամանակ նաև անմիջականորեն էր արձանագրվել, որ կրակոցներով ակնհայտ լարվածություն է առաջանում գյուղերում:
Այս հանցավոր, բացարձակ դատապարտելի արարքները պետք է ի սպառ վերանան: Դրանք դարձել են իրական սպառնալիք Հայաստանի խաղաղ բնակիչների կյանքի ու առողջության պահպանման, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և միջազգայնորեն ճանաչված ու ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված մյուս իրավունքների համար: Սրանք կոպտորեն խախտում են նաև նաև երեխաների շահերը:
Այս փաստն ավելի է ամրապնդում Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմունքը, որ խաղաղ բնակիչների կյանքի ու կենսական մյուս իրավունքների համար իրական սպառնալիք է նաև ադրբեջանական զինված ծառայողների առկայությունը Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ, միջպհամայնքային ու միջպետական ճանապարհներին:
Այս փաստերի վերաբերյալ հաղորդումներ ուղարկվելու են միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին: Առանձին հաղորդումներ կուղարկվեն նաև միջկառավարական կազմակերպությունների հատուկ մեխանիզմներին:

144382728_798869830712224_2377576025937667771_n
Азербайджанские военные открывают огонь в непосредственной близости от сел Чакатен, Неркин Ханд, Шикаох, Егвард, Агарак, Ужанис Капанского района Сюникской области Армении как из стрелкового, так и крупнокалиберного оружия.
Как жители всех упомянутых сел, так и органы местного самоуправления представляют тревожные жалобы Защитнику прав человека о том, что стрельба ведется регулярно, как в дневное время, так и ночью. Согласно тревожной информации, в селах четко слышна стрельба, направленная на запугивание мирных жителей, в первую очередь детей и женщин.
В то же время, жители села отметили, что частыми являются случаи, когда азербайджанские военные стреляют в пьяном состоянии. Именно тогда стрельба ведется из крупнокалиберного оружия и интенсивная.
Делегация во главе с Защитником прав человека была информирована об этих стрельбах 9 января 2021 года во время посещения Чакатен и других сел Капана. Еще тогда было непосредственно установлено, что стрельба приводит к напряженности в селах.
Эти преступные, абсолютно осуждаемые деяния азербайджанских вооруженных сил должны быть полностью исключены. Они стали реальной угрозой для прав гражданского населения на жизнь и здоровье, физическую и психическую неприкосновенность, а также других международно признанных прав и прав, гарантированных Конституцией Армении. Они также грубо нарушают интересы детей.
Этот факт еще раз подтверждает убеждение Защитника прав человека о том, что присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от приграничных районов Армении, на межобщинных и межгосударственных дорогах представляет собой реальную угрозу жизни и другим жизненно важным правам гражданского населения.
Специальные доклады об этих фактах будут отправлены в международные организации, включая ОБСЕ, ООН и Совет Европы. Отдельные доклады также будут направлены в специальные механизмы межправительственных организаций.