Իշխող խմբակցությունում կան պատգամավորներ, ովքեր ճամպրուկային տրամադրություններով են․ քաղաքագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքական դաշտի խաղացողնեը պետք է իմանան՝ ռազմական կամ ոչ սահմանադրական ճանապարհով իշխանության փոփոխությունը երկրում չի բերելու իրավիճակի կայունացման։ Այս մասին «Ա1⁺»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը՝ անդրադառնալով երեկ կառավարության մոտ տեղի ունեցած բախումներին և ապստամբություն իրականացնելու վերաբերյալ ընդդիմության վարչապետի թեկնածուի հայտարարություններին.
«Որպես կանոն, այդ ճանապարհով իշխանության եկածները դառնում են ոչ լեգիտիմ, խոցելի և երկիրը չի կարողանում երկար ժամանակ դուրս գալ արատավոր շրջափուլից»:
Վարդանյանի խոսքով՝ իշխանափոխության միակ տարբերակը արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն են, ինչի մասին հայտարարել են իշխանությունները․
«Ստեղծվել է տարօրինակ, պարադոքսալ իրավիճակ, փոխանակ ընդդիմությունն ամեն ինչ անի, որ արտահերթ ընտրություններ լինեն և իշխանությունը մերժի դա, իշխանությունն է առաջարկում արտահերթ ընտրություններ և 17 ուժերի մեծ մասը հրաժարվում են»։
Վարդանյանը չի բացառում, որ ինչ-որ փուլում Նիկոլ Փաշինյանը ևս կհրաժարվի արտահերթ ընտրությունների գաղափարից և կասի՝ ընդդիմությունը չցանկացավ։
Վարդանյանի խոսքով՝ ստեղծվել է անկանխատեսելի իրավիճակ, ակնհայտ է՝ այս իշխանությունը չունի նախկին վարկանիշը, ակնհայտ է նաև, որ քաղաքական դաշտում կա վակուում և որոշ քաղաքական ուժեր փորձում են այդ վակուումը լցնել, բայց նաև ընդդիմադիր ուժերի որոշ մասը չի վայելում հանրային վստահություն․
«Ես կարծում եմ, որ իշխանությունները ներքին կարգով ինչ-որ սոցիոլոգիական հարցումներ անցկացրել են և մոտավորապես գիտեն՝ որքան է Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը, դրա համար էլ փորձում են գնալ արտահերթ ընտրությունների»։
Հարցին, թե արդյո՞ք իշխանությունն ունի մտավախություն, որ այս փուլում վարչապետի հրաժարականի դեպքում իշխող խմբակցությունից կլինեն պատգամավորներ, ովքեր կքվեարկեն այլ թեկնածուի օգտին, Վարդանյանն արձագանքեց․
«Կան պատգամավորներ, ովքեր ճամպրուկային տրամադրություններով են, սպասում են, տեսնեն՝ կշեռքի նժարը որ կողմն է թեքվում և անցնեն այդ ուղղությունը։ Ես գոնե մի քանի պատգամավորներ գիտեմ, որ վերջին շրջանում կապերը թուլացրել են իշխանության հետ և սպասում են իրադարձությունների զարգացմանը։ Եթե ուժի կենտրոնը թեքվեց իշխանության կողմից, իրենք անմիջապես լքելու են խմբակցությունը և թեքվելու են դեպի ուժեղ կողմը»։

В правящей фракции есть депутаты с чемоданными настроениями: политолог (видео)
Игроки политического поля должны знать: смена власти военным или неконституционным путём не приведёт к стабилизации в стране. Об этом в беседе с «А1+» отметил политолог Армен Варданян, обратившись к вчерашним столкновениям у здания правительства и заявлениям кандидата в премьер-министры от оппозиции о восстании:
«Как правило, пришедшие к власти этим путём становятся нелегитимными, уязвимыми и страна долгое время не может выйти из порочного круга».
По словам Варданяна, единственный способ смены власти – внеочередные парламентские выборы, о чём объявили власти:
«Создалась странная, парадоксальная ситуация, вместо того, чтобы оппозиция делала всё, чтобы были внеочередные выборы, и власть это отвергала, власть предлагает внеочередные выборы, и большая часть 17 сил отказываются».
Варданян не исключает, что на каком-то этапе Никол Пашинян также откажется от идеи внеочередных выборов и скажет: оппозиция не захотела.
По словам Варданяна, создалась непредсказуемая ситуация, очевидно: у этой власти нет былого рейтинга, очевидно также, что в политическом поле имеется вакуум, и некоторые политические силы пытаются заполнить этот вакуум, но определённая часть оппозиционных сил также не пользуется общественным доверием:
«Думаю, что власти во внутреннем порядке провели какие-то социологические опросы и приблизительно знают, каков рейтинг Никола Пашиняна, поэтому пытаются пойти на внеочередные выборы».
На вопрос, есть ли у власти опасение, что на в случае отставки премьер-министра на этом этапе будут депутаты из фракции власти, которые проголосуют за другого кандидата, Варданян ответил:
«Есть депутаты с чемоданными настроениями, выжидают, чтобы увидеть, куда склоняется часа весов и перейти в этом направлении. Я знаю как минимум нескольких депутатов, которые в последнее время ослабили связи с властью и ждут развития событий. Если центр силы сместится со стороны власти, они немедленно покинут фракцию и склонятся к сильной стороне».