Վիրտուալ կամուրջ՝ Հայաստանի և սփյուռքի միջև
Աջակցիր «Ա1+»-ին2020 թվականի օգոստոսի 3-ին մեկնարկեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ամենամասշտաբային ծրագրերից մեկը՝ «Հայկական վիրտուալ կամուրջը»:
Ծրագիրը նպատակ ունի դառնալու Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքը աշխարհին կապող, կամրջող հարթակ, որը միևնույն ժամանակ հիմք կհանդիսանա Սփյուռքի տեխնոլոգիական համայնքի հետ միասնական փոխգործակցության համար:
Այս նպատակն իրագործելու համար «Հայկական վիրտուալ կամուրջ» ծրագիրն ընդգրկում է երկու՝ ինկուբացիոն և աքսելերացիոն կրթական բաղադրիչներ, որոնց նպատակն է հայ մասնակիցների համար ստեղծել հնարավորություններ՝ միջազգային գործակցության հմտությունների ձևավորման և ներդրումների ներգրավման ուղղություններով:
Ծրագրի ինկուբացիոն բաղադրիչի շրջանակում 2020 թ․ Դրեյփերի համալսարանի համապատասխան ծրագրով մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ են անցել 13 հայ ձեռներեցներ:
Իսկ աքսելերացիոն ծրագրով 15 ընկերություններ 8 շաբաթ տևողությամբ դասընթացներ են անցել համաշխարհային ճանաչում ունեցող ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ:
2020 թվականի հունվարի 28-ին ծրագրի մասնակից հաղթող ընկերություններն իրենց արտադրանքը կներկայացնեն Սիլիկոնյան հովտի վենչուրային ընկերություններին, ներդրողներին և սփյուռքահայ մասնագետներին: Լավագույն ծրագրերը կստանան ներդրումներ:

Виртуальный мост между Арменией и диаспорой
Поддержи А1+!Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян изложил подробности программы “Армянский виртуальный мост”. Акоп Аршакян на своей странице в Facebook напомнил, что 3 августа 2020 года стартовала одна из самых масштабных программ Министерства высоких технологий Армении - “Армянский виртуальный мост”.
Он подчеркнул, что программа нацелена на то, чтобы стать платформой, соединяющей технологическое сообщество Армении со всем миром, что в то же время станет основой для совместного сотрудничества с технологическим сообществом диаспоры.
“Для достижения этой цели программа “Армянский виртуальный мост” содержит в сеея два образовательных компонента инкубационно-ускоренного обучения, которые направлены на создание возможностей для армянских участников развития навыков международного сотрудничества и привлечения инвестиций. В рамках инкубационной составляющей программы 2020 г. 13 армянских предпринимателей прошли курсы повышения квалификации по соответствующей программе Университета Дрейпера. “А в рамках акселерационной программы 15 компаний в течение 8 недель проходили обучение с лучшими специалистами с мировым именем”, - написал Аршакян.
Он добавил, что 28 января 2021 года компании-победители, участвующие в программе, представят свою продукцию венчурным компаниям Кремниевой долины, инвесторам и специалистам из армянской диаспоры. Лучшие проекты получат инвестиции.
“Программа в 2021 г. будет расширена, объем и количество участников будут увеличены вдвое. Проект реализуется совместно с представительством AGBU в Кремниевой долине”, - заключил министр.