Արա Այվազյանը տեսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարարի հետ (տեսանյութ)
Հունվարի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը տեսազրույց ունեցավ Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Ստեֆ Բլոկի հետ։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, ընդգծվեց պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության առավել ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ: Նախարար Այվազյանը շնորհակալություն հայտնեց իր գործընկերոջը նոր տիպի կորոնավիրուսի պայքարի շրջանակներում հայ ժողովրդին ցուցաբերված աջակցության և համերաշխության համար:
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետպատերազմյան իրադրությանը։ Նախարար Այվազյանը ներկայացրեց Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները համակարծիք էին հումանիտար հարցերում միջազգային կազմակերպությունների տեղում անխափան ներգրավվածության անհրաժեշտության շուրջ:
Նախարար Այվազյանը որպես ներկա փուլի առաջնահերթություն առանձնացրեց հումանիտար հարցեր՝ առանձնահատուկ ընդգծելով ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց անվտանգ հայրենադարձման խնդրի լուծումը։
Նախարարներ Այվազյանը և Բլոկը կարևորեցին ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերականգնումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:

Ара Айвазян провел видеоконференцию с министром иностранных дел Королевства Нидерландов (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян 21 января провел видеоконференцию с министром иностранных дел Королевства Нидерландов Стефом Блоком.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов двусторонней и многосторонней повестки дня, подчеркнули готовность предпринять шаги по дальнейшему расширению и углублению сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах. Министр Айвазян поблагодарил своего коллегу за солидарность и поддержку, оказанную армянскому народу в рамках борьбы с новым типом коронавируса.
Министры иностранных дел Армении и Нидерландов подробно обсудили послевоенную ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта. Министр Айвазян представил шаги, предпринимаемые для разрешения гуманитарного кризиса, возникшего в результате агрессии Азербайджана против Арцаха. Министры иностранных дел сошлись во мнении о необходимости беспрепятственного вовлечения международных организаций на местах для решения гуманитарных вопросов.
Министр Айвазян выделил гуманитарные вопросы в качестве приоритетных на текущем этапе, особо отметив решение проблемы безопасной репатриации военнопленных и удерживаемых лиц.
Министры Айвазян и Блок подчеркнули важность возобновления мирного процесса по Нагорному Карабаху в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Министры иностранных дел Армении и Нидерландов также обменялись мнениями о региональной безопасности и стабильности.