Ամատունի Վիրաբյանը կվերականգնվի Ազգային արխիվի տնօրենի պաշտոնում. դատարանը բավարարել է հայցը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել է բավարարել Ազգային արխիվի նախկին տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի հայցը եւ անվավեր ճանաչել նրան պաշտոնից ազատելու ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի հրամանը, նրան վերականգնել նախկին աշխատանքում: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից:
«Ամատունի Սասունիկի Վիրաբյանի արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի դեմ ` 07.09.2020 թվականի թիվ 354-Ա հրամանն անվավեր ճանաչելու, նախկին աշխատանքում վերականգնելու և հարկադիր պարապուրդի գումարը բռնագանձելու պահանջների մասին, բավարարել:
Ամատունի Սասունիկի Վիրաբյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու մասին ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի` 07.09.2020 թվականի թիվ 354-Ա հրամանը ճանաչել անվավեր:
Ամատունի Սասունիկի Վիրաբյանին վերականգնել «Հայաստանի ազգային արխիվ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի պաշտոնում:Պատասխանող ՀՀ արդարադատության նախարարությունից հօգուտ ՀՀ պետական բյուջեի բռնագանձել 4.000 ՀՀ դրամ գումար որպես պետական տուրք:
Պատասխանող ՀՀ արդարադատության նախարարությունից հօգուտ հայցվոր Ամատունի Սասունիկի Վիրաբյանի բռնագանձել 50.000 ՀՀ դրամ՝ որպես փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումար:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո:
Վճիռը կարող է բողոքարկվել վերաքննության կարգով՝ ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան՝ հրապարակման օրվանից մեկամսյա ժամկետում:
Վճիռը կամովին չկատարելու դեպքում այն կկատարվի ՀՀ ԱՆ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին»,- նշված է դատարանի վճռում:

Аматуни Вирабян будет восстановлен на посту директора Национального архива: суд удовлетворил иск
Суд общей юрисдикции Еревана принял решение удовлетворить иск бывшего директора Национального архива Аматуни Вирабяна и признать недействительным приказ министра юстиции Армении Рустама Бадасяна об его освобождении с должности, восстановить его на прежней работе. Об этом «Арменпресс» стало известно из судебной информационной системы “Даталекс”.
“Иск Аматуни Вирабяна с требованием приказ министра юстиции Рустама Бадасяна номер 354-а от 07.09.2020 года об освобождении Аматуни Вирабяна с занимаемой должности признать недействительным, удовлетворить, восстановить его на прежней работе и взыскать сумму вынужденного простоя.
Аматуни Вирабяна восстановить в должности директора государственной некоммерческой организации “Национальный архив Армении”.
От Министерства юстиции взыскать в государственный бюджет сумму в 4 000 драмов в качестве государственной пошлины.
От Министерства юстиции в пользу истца Аматуни Вирабяна взыскать 50 000 драмов в качестве разумного вознаграждения адвоката.
Решение вступает в законную силу через месяц с момента его оглашения.
Решение может быть обжаловано в апелляционном порядке в Апелляционном гражданском суде в месячный срок со дня его опубликования.
В случае добровольного неисполнения решения оно будет исполнено посредством службы принудительного исполнения Министерства юстиции за счет должника”, - отмечается в решении суда.