140520948_4041075969260181_6004684140689964585_n
ԱԻ պետական ծառայության փրկարար ուժերի վարչության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման հերթապահ օպերատիվ խմբերը 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր թշնամու վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերում և դիրքային գոտիներում շարունակում են իրականանել փրկարար-որոնողական աշխատանքներ:
Հունվարի 18-ին աշխատանքներն իրականացվել են Հադրութ, Մեխակավան/Ջաբրաիլ/ և Որոտան /Կուբաթլու/ ուղղություններում: Հայտնաբերվել է ևս 8 աճյուն, որից մեկը քաղաքացիական:
Վերջինիս ինքնությունը պարզ է: Նա 1976 թվականին ծնված Հադրութ քաղաքի բնակիչ Արսեն Ղահրամանյանն է: Նրա աճյունը հայտնաբերվել է Հադրութի շրջանի Այգեստան գյուղի տարանծքից:
Եվս 5 մարմին հայտնաբերվել է Մեխակավանից, մեկը՝ Այգեստանից, մեկ աճյուն՝ Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղի նախկին վարչական տարածքից:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի փրկարարները որոնողական անշխատանքների արդյունքում 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 18-ը հայտնաբերել են 1246 ռազմագործողություններին մասնակցած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյուններ: Որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զինծառայողների հարազատներ, տարածքին ծանոթ ուղեկցող-կամավորներ:
Աշխատանքներն այս պահին ընթանում են Վարանդայի /Ֆիզուլի/, Ջրականի/Ջաբրաիլ/, Հադրութի, Կովսականի /Զանգելան/ շրջաններում և Սյունիքի մարզի Մեղրի քաղաքի նախկին վարչական տարածքում:

Вчера было найдено восемь тел, личность одного из них установлена
С 13 ноября 2020 года по сей день, дежурные оперативные группы специального подразделения отдела быстрого реагирования Государственной службы спасения, продолжают проводить поисково-спасательные работы в населенных пунктах, находящихся под контролем противника. 18 января работы велись по направлениям Гадрут, Мехакаван /Джабраил/ и Воротан /Кубатлу/.
Было найдено восемь тел, одно из которых было гражданским. Личность последнего установлена. Это Арсен Каграманян, 1976 года рождения, житель города Гадрут. Его тело было найдено в районе села Айгестан Гадрутского района.
Еще 5 тел было обнаружено в Мехакаване, одно - в Айгестане и одно тело на бывшей административной территории села Давид-Бек Сюникской области.
В конечном итоге, в результате поисковых операций, спасатели Арцаха с 13 ноября 2020 года по 18 января 2021 года обнаружили 1246 тел военнослужащих и мирных жителей, принимавших участие в боевых действиях.
В поисковых операциях принимают участие родственники военнослужащих, знакомые с местностью сопровождающие волонтеры.
В настоящее время ведутся работы в районах Варанда /Физули/, Джракан /Джебраил/, Гадрут, Ковсакан /Зангелан/ и на бывшей административной территории города Мегри Сюникской области.