Օրացույց․ 14-ը հունվարի․ Նամակ Պուտինին՝ Ազատամարտի վետերաններից ու Զորի Բալայանից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը 1998-ի հունվարի 14-ին հանդիպում է լրագրողների հետ՝ ինքը կարծում էր, որ ասուլիսի փոխարեն կլինի զրույց: Նշանակում է՝ շատ փակագծեր չի բացի, ասենք, Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստի մասին: Վարչապետը չի ժխտում, որ այնտեղ կարծիքների կտրուկ բեւեռացում է եղել եւ ոչ մեկն իր կարծիքը չի փոխել։ Հիշեցնենք, որ այդ նիստում Ղարաբաղի հարցի լուծման պատկերացումներով Տեր-Պետրոսյան-Վանո Սիրադեղյան-Ալեքսանդր Արզումանյան եռյակին հակադրվում է Ռոբերտ Քոչարյան-Վազգեն Սարգսյան-Սերժ Սարգսյան եռյակը։
1999-ի այս օրերին «Արմենթելը» լսում է բաժանորդների բողոքը եւ անորոշ ժամանակով հետաձգում սակագների բարձրացման հարցը՝ մինչեւ ժողովրդին հոգեբանորեն կպատրաստեն րոպեավճարի բարձրացմանը: Իր հերթին Արմենթելն ամբողջությամբ վճարել է կառավարության 142 միլիոն դոլարը, սակայն 1998-ի ընթացքում պարտավորվելիք 100 միլիոն դոլարի ներդրման փոխարեն կատարել է 14 միլիոնի ներդրում: Արմավիրի Մարզի Առատաշեն գյուղը ոռոգման ջուր չուներ: 2000-ի ապրիլից կունենա: Այս օրերին ամբողջ թափով ընթանում են ջրագծի շինարարության աշխատանքները: Համաշխարհային բանկի 820 հազար ամերիկյան դոլարը գործին թափ է հաղորդել: 130 հոգի 250 ամերիկյան դոլարով անում է ամեն ինչ, որ այս գյուղն այլեւս ինքնահոս կոյուղաջրերով չոռոգի իր հողը:
2000-ի այս օրը հայ եւ ռուս օդերեւութաբանները պայմանագիր են ստորագրում: Պայմանագիրը պետք է նպաստի, որպեսզի բարձրանա եղանակ կանխատեսող մեր մասնագետների որակը՝ մեր օդերեւութաբանները կվերապատրաստվեն Ռուսաստանում: 2001-ի այս օրերին ԱԻՄ կուսակցությունը փող է աշխատում վիճակախաղով: Կուսակցության նախագահը հերքում է փող աշխատելու փաստը՝ սա նվիրատու միջոցառում է, որով ապահովում են իրենց գործունեությունը, շահողներն էլ արդեն կան
2001-ի այս օրերին Հայաստանում թանկացել են դեղերը: Ներմուծողներն արդարանում են՝ օրենքն է թանկացրել: Պետեկամուտների նախարարն էլ է հիմնավորում թանկացումը: Ներմուծողները համաձայն չեն: Նախարարն ասում է, որ ներմուծողներն իրականում կեղծ ինվոյսներ են ներկայացնում հարկային մարմիններին:
Թեթեւ արդյունաբերության նախկին հսկաներից մեկը՝ «Գարունը» 2001-ի այս օրերին առնվազն արտադրական երկու երեք պատվեր ունի: Ոլորտի մասնագետն ասում է, որ խորհրդարանն էլ իրենց պետք է օգնի՝ այնտեղ առեւտուրն ավելի են կարեւորում, քան՝ արդյունաբերությունը, նաեւ ճանապարհներն են թանկացնում ապրանքը, ինչը խրտնեցնում է օտար պատվիրատուներին։
Ազատամարտիկները դժգոհ են՝ Ռուսաստանի նախագահը ծաղիկներ է դրել 1990-ի հունվարի 19-ին եւ 20-ին Բաքվում խորհրդային զինվորների սպանած ադրբեջանցիների գերեզմանին: Վլադիմիր Պուտինին ուղարկվելիք Ազատամարտի վետերանների միության նամակը չի ուշանում: Մի նամակ էլ հրապարակախոս Զորի Բալայանն է գրել։
2005-ի հունվարի 14-ին Վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որոշմամբ հանրապետական պատգամավոր Վազգեն Խաչիկյանը նշանակվում է Հայաստանի Հանրապետության սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի նախագահ: ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը 2011-ի հունվարի 14-ին համոզված է, որ քաղբանտարկյալների թիվը Հայաստանում 150-ից իջել է 9-ի՝ շնորհիվ ՀԱԿ-ի բազմահազարանոց ցույցների ու պիկետների: Դրանք հրավիրեցին եվրոպացիների ուշադրությունը, ինչը վախեցրեց իշխանություններին․
2012-ի այս օրերին փակման վտանգի առաջ են կանգնած փոքր ատամնաբուժարանները, որոնց տնօրեններն արդեն զգուշացվել են, որ 2012-ին իրենց գործունեության հարկերը բարձրանալու են: Ըստ նոր կարգի երեք ատամնաբուժական աթոռ ունեցող կլինիկաները ամեն բազկաթոռի համար 15 հազարի փոխարեն 80-ից 100 հազար պիտի վճարեն:

Календарь. 14-е января: Письмо Путину от ветеранов Освободительной битвы и Зори Балаяна (видео)
Премьер-министр Роберт Кочарян 14-го января 1998 года встречается с журналистами: он считал, что вместо пресс-конференции будет беседа. Значит: многие скобки не откроет, скажем, о последнем заседании Совета безопасности. Премьер-министр не отрицает, что там произошла резкая поляризация мнений и ничье мнение не изменилось. Напомним, что на этом заседании в представлении о решении Карабахского вопроса тройке Тер-Петросян – Вано Сирадегян – Александр Арзумянан противопоставляется тройка Роберт Кочарян – Вазген Саркисян – Серж Саркисян.
В эти дни 1999 года «Арментел» слышит жалобу абонентов и на неопределенное время откладывает вопрос повышения тарифов пока народ психологически подготовят к повышению поминутной платы. В свою очередь Арментел полностью заплатил правительству 142 миллионов долларов, однако в течение 1998 года вместо инвестиции 100 миллионов долларов совершил инвестицию на 14 миллионов.
В селе Араташен Армавирской Области не было оросительной воды. С апреля 2000-го будет. В эти дни с полным размахом проходят работы по строительству водоканала. 820 тысяч америкянских долларов Всемирного банка дали делу размах. 130 тысяч делают все с 250 американскими долларами, чтобы это село более не орошало свою землю самотечными канализационными водами.
В этот день 2000 года армянские и российские метеорологи подписывают договор. Договор должен способствовать тому, чтобы повысился уровень наших специалистов, прогнозирующих погоду, наши метеорологи будут проходить переподготовку в России.
В эти дни 2001 года партия СНС зарабатывает лотереей. Председатель партии опровергает факт зарабатывания денег: это – дарственное мероприятия, которым обеспечивается их существования, выигравшие уже есть.
В эти дни 2001 года в Армении подорожали лекарства. Импортеры оправдываются: закон вызвал подорожание. Министр госдоходов также обосновывает подорожание. Импортеры не согласны. Министр говорит, что импортеры в действительности представляют в налоговые органы фальшивые инвойсы.
Один из бывших гигантов легкой промышленности – «Гарун» в эти дни 2001 года как минимум имеет два-три производственных заказа. Специалист отрасли говорит, что парламент также должен помочь им: там торговля важнее, чем промышленность, также дороги вызывают подорожание товара, что отталкивает иностранных заказчиков.
Воины-освободители недовольны: президент России возложил цветы на могилу азербайджанцев, убитых советскими солдатами в Баку 19-го и 20-го января 1990 года. Письмо Союза ветеранов освободительной борьбы, отправляемое Владимиру Путину, не заставляет себя ждать. Еще одно письмо написал публицист Зори Балаян.
14-го января 2005 года решением Премьер-министра Андраника Маргаряна республиканский депутат Вазген Хачикян назначается председателем государственного фонда социального страхования Республики Армения.
Координатор АНК Левон Зурабян 14-го января 2011 года уверен, что число политзаключенных в Армении сократилось от 150-и до 9-и благодаря многотысячным демонстрациям и пикетам АНК. Они привлекли внимание европейцев, что напугало власти. В эти дни 2012 года перед угрозой закрытия стоят небольшие стоматологические клиники, директора которых уже были предупреждены, что в 2012 году налоги на их деятельность повысятся. По новому порядку клиники, имеющие три стоматологические кресла, за каждое кресло должны будут платить вместо 15 тысяч от 80-и до 100 тысяч.