Կոչ եմ անում վստահել մեր ջանքերին. Արա Այվազյանը՝ ռազմագերիների խնդրի մասին (տեսանյութ)
«Ես միանշանակ համամիտ եմ պարոն Պոպովի հետ, որ Արցախի կարգավիճակը եղել է հակամարտության կարգավորման կարևորագույն սկզբունքը, եղել է և մնում է»։ Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ անդրադառնալով Մինսկի խմբի Ռուսաստանի համանախագահ Իգոր Պոպովի հայտարարությանը, թե Ռուսաստանը երբեք չի առաջարկել «հենց այնպես» վերադարձնել յոթ շրջանները՝ մոռանալով Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին․
«Ժամանակին Հայաստանը իր համաձայնությունն էր տվել Կազանի փաստաթղթին, քանի որ այն պարունակում էր հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքերի ամբողջական փաթեթը։ Ադբեջանի կողմից Կազանի փաստաթղթի մերժումից հետո էլ բանակցությունները շարունակվել են հիմնարար սկզբունքների հիման վրա։ Նույնիսկ պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից տրվել է համաձայնություն բանակցել հիմնարար սկզբուքների հիման վրա»,-նշեց Այվազյանը։
Վարչապետի հոդվածում արված պնդումներին և Պոպովի հայտարարության հետ հնարավոր հակասություններին նախարարը չանդրադարձավ, ասաց՝ վարչապետի մտքերը մեկնաբանվում են կոնտեքստից կտրված։ Նախարարը վերահաստատեց՝ Արցախի կարգավիճակի հարցը մեզ համար եղել և մնում է հիմնահարցի կարգավորման կարևորագույն տարրը․
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը կարգավորման փաստաթուղթ չէ, հրադադարի մասին փաստաթուղթ է, որը ներառում է հիմնարար սկզբունքներից մի քանիսը, սակայն հակամարտությունը չի կարող կարգավորված լինել, քանի որ իրականացված չեն բոլոր հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես՝ ինքնորոշման հարցը»։
Նախարարն անդրադարձավ նաև ռազմագերիների խնդրին, ասաց՝ հարցը մեկ օրվա լուծվելիք չէ․ «Մենք ունենք միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ և բոլոր խողովակներով ամենօրյա ռեժիմով աշխատանք ենք տանում, առիթը բաց չենք թողնում, որ այդ հարցը լինի բոլորի ուշադրության կենտրոնում։ Կա ըմբռնում, որ տարածաշրջանում պետք է հաստատվի խաղաղություն և զարգացում, սակայն որպեզի դա տեղի ունենա, նախապայման է վստահության հաստատումը, և եթե Ադրբեջանը չի կարտարում իր պարտավորությունը հումանիտար խնդրի շուրջ, ապա մնացած բոլոր խնդիրները դժվար ենք պատկերացնում, որ կարող են կյանքի կոչվել»։

Призываю доверять нашим усилиям: Ара Айвазян о проблеме военнопленных (видео)
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян призвал Азербайджан воздержаться от милитаристской и антиармянской риторики. Айвазян сказал об этом в беседе с журналистами, отвечая на заявление Азербайджана о том, что официальные лица Армении не имеют права посещать Нагорный Карабах.
«Заявление от 9 ноября не наложило никаких ограничений на визит официальных лиц Армении, иностранных партнеров или кого-либо в Арцах. Следовательно, мы приглашаем азербайджанскую сторону посмотреть правде в глаза, отказаться от милитаристской и антиармянской риторики, и если они действительно готовы установить нормальные отношения с Арменией и Арцахом, работать вместе, начать переговоры об окончательном уточнении статуса», - сказал Айвазян.
По мнению министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна, если Азербайджан не выполнит свое гуманитарное обязательство по возвращению пленных, то трудно ожидать, что все остальные вопросы могут быть решены.
«Сегодня это для нас приоритет. Мы должны понимать, что эта проблема решается непросто. У нас есть межведомственная рабочая группа, мы ежедневно работаем по всем каналам. Есть понимание, что в регионе должны быть установлены мир и развитие, но для того, чтобы это произошло, необходимо создать атмосферу доверия. Если Азербайджан не выполнит взятые на себя обязательства в гуманитарном вопросе, трудно ожидать, что все другие вопросы могут быть решены», - сказал Айвазян.