Ռուսական կողմը ստեղծել է մի վիճակ և նպաստել, որ ադրբեջանցիները մերոնց գերեվարեն․ Վարուժան Ավետիսյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովրդավարական բևեռի նախաձեռնող խմբի անդամ, «Սասնա ծռեր» համահայակական շարժման ղեկավար մարմնի անդամ Վարուժան Ավետիսյանը գտնում է, որ հայ զինվորների գերեվարման մեջ ռուսական կողմի մատը խառն է։
«Ռուսական կողմը նպաստել է, խաբել են մերոնց, ստեղծել են մի վիճակ, որ մերոնց նրանք կարողանան գերեվարել»,- ասում է Ավետիսյանը։
Վերջինիս ներկայացմամբ, ռուսական կողմին անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը կարողանա ճնշել հայկական կողմին, կոտրել մեր ոգին, որ կարողանան իր շահերը հնարավորինս լայն ծավալներով ապահովել։
«Այո, գերիները մասամբ վերադարձվեցին, մասամբ՝ ոչ։ Այդպես երկդիմի քաղաքականություն է վարվում։ Դա նորություն չէ, և արդեն 200 տարուց ավելի է, մեր նկատմամբ այդպիսի քաղաքականություն է վարվում»,- ասում է նա։
Վարուժան Ավետիսյանը նաև հավելեց, թե որևէ դրական բան չի սպասում այսօր Մոսկվայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից։

Российская сторона создала такую ситуацию и способствовала тому, чтобы азербайджанцы взяли наших в плен: Варужан Аветисян (видео)
Член инициативной группы Национального демократического полюса, член руководящего органа панармянского движения «Сасна црер» Варужан Аветисян считает, что российская сторона замешана в пленении армянских военных.
«Российская сторона способствовала, обманула наших, создали ситуации, чтобы они смогли взять наших в плен»,- говорит Аветисян.
По его словам, российской стороне необходимо, чтобы Азербайджан мог подавить армянскую сторону, сломить наш дух, чтобы они могли по возможности в широких масштабах обеспечить свои интересы.
«Да, пленные частично возвращены, частично - нет. Таким образом ведётся двуличная политика. Это не новость, и уже более 200 лет по отношению к нам ведётся такая политика»,- говорит он.
Варужан Аветисян добавил, что не ждёт ничего положительного от сегодняшней встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента РФ Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Москве.