Պարտության հետաքննությունը կարող է բացահայտել գաղտնիքներ, որոնք շոկի կենթարկեն․ Վ․Աթանեսյան (տեսանյութ)
Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ, քաղաքագետ Վահրամ Աթանեսյանն ասում է, թե պատերազմի առաջին օրերին «օդում կախված լուրեր կային, որ բարձրաստիճան բոլոր զինվորականների հեռախոսահամարները հակառակորդն ունեցել է»։
Նա նաև ասում է, թե ո՛չ Արցախում, ո՛չ էլ Հայաստանում չի տեսնում պարտության պատճառները բացահայտելու քաղաքական հետամուտ նպատակադրվածություն։ «Կասկածում եմ, որ օբյեկտիվ, անաչառ հետաքննությունը կարող է բացահայտել այնպիսի գաղտնիքներ, որոնք կարող են հասարակությանը շոկի ենթարկել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը։
Վ․Աթանեսյանը գտնում է, որ հայկական պետությունները բավարար ֆինանսական միջոցներ չեն ունեցել, որ լավ զինտեխնիկա ձեռք բերեին, մինչդեռ Ադրբեջանը վերջին 10 տարիներին յուրաքանչյուր տարի պաշտպանության ոլորտին հատկացրել է ՀՀ պետական բյուջեի 2-3 մլրդ դոլարի չափ գումար։ Հայաստանն ամեն տարի կարողացել է հատկացնել մինչև 250 մլն դոլար։ Իսկ մեր հիմնական մատակարար Ռուսաստանն ունեցած հնարավորությունների դիմաց տվել է համեմատաբար թույլ զինտեխնիկա։ «Համապատասխան զինտեխնիկա ձեռք բերելու համար գումարներ են պետք, հակառակ պարագայում ողորմածությամբ կտան 60-70-ականների զրահատեխնիկա։ Լավ զենք ունենալու համար պետք էր ունենալ ազատ միլիարդներ»,- ասում է Վ․Աթանեսյանը։
Վերջինս հավելում է, որ ռուսական արտադրության բոլոր հակաօդային միջոցներն անզոր են թուրքական անօդաչու Բայրաքթարների դեմ․ «Ռուս մասնագետներն են դա խոստովանում։ Թող մասնագետները կարդան և հեքիաթներ չպատմեին, թե «Օսա-ԱԿ»-ի փոխարեն եթե գնեին Տոր, կկարողանայինք պաշտպանությունն ապահովել»։
Բայց չէ որ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, թե վերջին տարիներին այնքան զինտեխնիկա է ձեռք բերվել Արցախ, որ օդն արդեն պաշտպանված է։ Վ․Աթանեսյանն ասում է, թե նման տվյալներ ԱՀ նախագահին ռազմական մասնագետներն են տվել և ասել, որ ամբողջ Արցախի տարածքում տեղադրված են այնքան հակաօդային կայանքներ, որոնք լիովին ապահովում են երկրի անվտանգությունը։ «Նրանք պետք է ասեին, «Օսա-ԱԿ»-ն կարո՞ղ է Բայրաքթարի դեմ պայքարել, կամ՝ իրենից ինչ է ներկայացնում Բայրաքթարը»,- հավելում է Վ․Աթանեսյանը։
Վ․Աթանեսյանը նաև հավելում է, թե ադրբեջանցի զինվորն ունեցել են երեք ուսապարկ՝ մեկում եղել է ջուր, երկրորդում՝ հյութ, երրորդում արյան իր խմբի փոխարինողը և ներարկիչ։

Расследование поражения может раскрыть тайны, которые повергнут в шок: В. Атанесян (видео)
Бывший председатель постоянной комиссии Национального собрания Нагорного Карабаха по внешним вопросам Ваграм Атанесян говорит, что в первые дни войны «в воздухе висела информация, что у противника были номера телефонов всех высокопоставленных военных».
Он также говорит, что ни в Арцахе, ни в Армении не видит политической целенаправленности раскрыть причины поражения. «Подозреваю, что объективное, беспристрастное расследование может раскрыть такие тайны, которые могут повергнуть в шок население»,- сказал политолог в беседе с «А1+».
В. Атанесян считает, что у армянских государств не было достаточных финансовых средств для приобретения хорошей техники, между тем Азербайджан в последние 10 лет ежегодно выделял на оборонную сферу 2-3 млрд доллара из государственного бюджета. Армения могла выделять до 250 млн долларов в год. А наш основной поставщик Россия дала по возможностям сравнительно слабую военную технику.
«Для приобретения соответствующей техники нужны деньги, в противном случае в качестве милостыни дадут бронетехнику 60-70-х годов. Для того, чтобы иметь хорошую технику, нужно было иметь свободные миллиарды»,- говорит В. Атанесян.
Последний добавляет, что наши противовоздушные средства российского производства бессильны против турецких беспилотников Байрактаров: «Российские специалисты признаются в этом. Пусть специалисты прочтут и не рассказывают сказки, что если бы вместо "Оса-АК" купили Тор, смогли бы обеспечить оборону».
Но ведь президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что в последние годы в Арцах привезли столько техники, что воздух уже защищён. В. Атанесян говорит, что подобные данные президенту Арцаха дали военные специалисты и сказали, что по всей территории Арцаха установлено столько противовоздушных станций, которые полность обеспечивают безопасность страны. «Они должны были сказать, может ли "Оса-АК" защитить от Байрактара, или что из себя представляет Байрактар?»,- добавляет В. Атанесян.
В. Атанесян также добавляет, что у азербайджанских солдатов было три рюкзака: в одном была вода, во втором - сок, в третьем - замена для их группы крови и шприц.