Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարարի հետ
Դեկտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Էստոնիայի ԱԳ նախարար Ուրմաս Ռեյնսալուի հետ։ Էստոնիայի ԱԳ նախարարը շնորհավորեց նախարար Այվազյանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթեց իր կարևոր առաքելության մեջ:
Նախարարներ Այվազյանը և Ռեյնսալուն անդրադարձան հայ-էստոնական հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցերի՝ ընդգծելով փոխադարձ պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի առավել ընդլայնման և հարստացման ուղղությամբ: Մտքեր փոխանակվեցին նաև բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության շուրջ:
Նախարարներ Այվազյանը և Ռեյնսալուն քննարկեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր: Այս համատեքստում նախարար Այվազյանն իր գործընկերոջը ներկայացրեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Զրուցակիցները կարևորեցին խաղաղ կարգավորման հարցերի հասցեագրումը բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:

Ара Айвазян провёл телефонный разговор с министром ИД Эстонии
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Эстонии Урмасом Рейнсалу. Глава МИД Эстонии поздравил Ара Айвазяна с назначением на должность и пожелал успехов в его важной миссии.
Министры Айвазян и Рейнсалу коснулись ряда вопросов, касающихся армяно-эстонских отношений, подчеркнув взаимную готовность предпринять шаги по еще большему расширению и обогащению двусторонней повестки.
Министры Айвазян и Рейнсалу также обсудили и вопросы региональной безопасности и стабильности. В этом контексте министр Айвазян представил своему коллеге шаги, предпринятые для разрешения гуманитарного кризиса в Арцахе, вызванного турецко-азербайджанской агрессией. Собеседники отметили важность решения вопросов мирного урегулирования исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.