ԱԳ նախարարի տեղակալը մասնակցեց ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստին
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղևոնդյանը տեսակապի ձևաչափով մասնակցեց ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 88-րդ նիստին։
Նիստի մասնակիցները մտքեր փոխանակեցին ԱՊՀ շրջանակներում տարբեր ուղղություններով համագործակցությանը վերաբերող արդիական հարցերի շուրջ:
ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ներառված էին ԱՊՀ մասնակից պետությունների՝ կեղծ ապրանքային նշանների և աշխարհագրական նշումների օգտագործման կանխարգելմանը և կանխմանն ուղղված համագործակցության համաձայնագրի մասին, մինչև 2025թ․ ընկած ժամանակահատվածում ԱՊՀ մասնակից պետություններում տրանսպորտային միջոցների համար որպես շարժիչային վառելանյութ բնական գազի օգտագործումը զարգացնելուն և խթանելուն ուղղված միջոցառումների մասին ԱՊՀ ՏԽ որոշումների նախագծերը։
Քննարկեցին նաև առողջապահության և ապահովագրության ոլորտում համատեղ հետազոտությունների իրագործման ծրագրերը, նորարարական գործունեության բնագավառում արդի հիմնախնդիրների և դրանց լուծման ուղիներին առնչվող հարցեր։
Նիստի արդյունքներով տնտեսական, էներգետիկ, գյուղատնտեսական և մեքենաշինության բնագավառներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ տասնյակից ավելի որոշումներ ընդունվեցին։
Անդրադարձ կատարվեց նաև կազմակերպչական բնույթի, մասնավորապես՝ ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 89-րդ նիստը 2021թ․ մարտի 12-ին Մոսկվայում անցկացնելու վերաբերյալ հարցերին:

Замминистра ИД Армении принял участие в заседании Экономического совета СНГ
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Армен Гевондян 9 декабря 2020 года в режиме видеоконференции принял участие в 88-м заседании Экономического совета СНГ.
Участники заседания обменялись мнениями по актуальным вопросам сотрудничества по разным направлениям в рамках СНГ.
В повестку заседания, в числе других вопросов, были включены проекты Соглашения о сотрудничестве государств – участников СНГ по предупреждению и пресечению использования ложных товарных знаков и географических указаний и решения о Комплексе мер по развитию и стимулированию использования природного газа в качестве моторного топлива для транспортных средств государств – участников СНГ на период до 2025 года.
Были обсуждены также программы совместных исследований в области здравоохранения и страхования, актуальные проблемы в сфере инновационной деятельности и пути их решения.
По итогам заседания принято более десятка решений по вопросам экономики, энергетики, сельского хозяйства и машиностроения.