Կան քաղաքական դեմքեր, որոնց համար իշխանությունը կարող է ժամանակավոր նվիրում լինել․ Ն․ Դիլբարյանը՝ Վ․ Մանուկյանի թեկնածության մասին
«Ես կարծում եմ, որ Վազգեն Մանուկյանն այն թեկնածուն է, որը կարող է իրականացնել որոշակի ծրագիր, բայց այս պարագայում, իհարկե, կարևորը թիմն է և ճանապարհային քարտեզը»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Նարինե Դիլբարյանը․
«Քանի որ իմ ուսանողությունը և Արցախյան պատերազմը անցել է Վազգեն Մանուկյանի գաղափարախոսության և նրա գործունեության ողջ ընթացքում, ես եղել եմ նրա ընտրողը, գիտեմ, թե ինչպես նրա հաղթանակը վերցվեց իր ձեռքից, գիտեմ իր ներդրումը Հայաստանի ինքնիշխան պետության կայացման գործում և Արցախյան նախորդ պատերազմում, որը մենք հաղթանակով էինք ավարտել»։
Դիլբարյանը հավելեց, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունը դեռևս քննարկումների փուլում է, դեռ վարչության նիստ չեն ունեցել, կուսակցության դիրքորոշումը հայտնի կլինի վաղը։
Ինչ վերաբերում է փաստին, որ կուսակցությունները հայտարարեցին, թե առաջիկա արտահերթ ընտրություններին Վազգեն Մանուկյանն իր թեկնածությունը չի առաջադրի, Դիլբարյանն ասում է՝ դա այս պահին համախմբող գործոն է․
«Դա ցույց է տալիս, որ աթոռակռիվ չէ, այսինքն՝ այն, ինչում մեղադրում են Փաշինյանի հրաժարականը պահանջողներին, ցույց է տալիս, որ խնդիրը միայն պաշտոնը չէ, ես ուրախ եմ, որ Հայաստանում կան քաղաքական դեմքեր, հանրային ճանաչում ունեցող անձինք, որոնց համար իշխանությունը կարող է ժամանակավոր նվիրում լինել և ոչ թե հավերժ աթոռի համար կռիվ, չնայած՝ ինձ թվում է՝ աթոռակռիվ այն քաղաքական ուժն է վարում, որը պարտությունից հետո չի ուզում իր լծակնեը զիջել և միայն արդարացումներ է փնտրում»։
Հիշեցնենք, որ Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը նիստ է գումարել և որոշում կայացրել վարչապետի միասնական թեկնածու առաջադրել Վազգեն Մանուկյանին։

Борьбу за кресло ведёт та политическая сила, которая не хочет уступить свои рычаги после поражения и только ищет оправдания: Н. Дилбарян
«Я считаю, что Вазген Манукян – это тот кандидат, который может осуществить определённую программу, но в этом случае, конечно, важна команда и дорожная карта», - об этом в беседе с «А1+» отметила председатель партии «Наследие» Нарине Дилбарян.
«Поскольку моё студенчество и Арцахская война прошли на протяжении идеологии и всей деятельности Вазгена Манукяна, я была его избирателем, знаю, как у него была отнята победа, знаю его вклад в становление армянского суверенного государства и в предыдущую Арцахскую войну, которую мы завершили победой».
Дилбарян добавила, что партия «Наследие» пока ещё находится на стадии обсуждений, пока не было заседания правления, позиция партии станет известна завтра.
Касательно того факта, что партии заявили, что на предстоящих внеочередных выборах Вазген Манукян не выдвинет свою кандидатуру, Дилбарян говорит: в данный момент это – сплачивающий фактор:
«Это показывает, что это – не борьба за кресло, т.е. то, в чём обвиняют тех, кто требует отставки Пашиняна, показывает, что проблема не только в должности, я рада, что в Армении есть политические личности, известные общественные лица, для которых власть может быть временным посвящением, а не войной за вечный трон, хотя мне кажется, что борьбу за кресло ведёт та политическая сила, которая не хочет уступить свои рычаги после поражения и только ищет оправдания».
Напомним, что Совет спасения Отечества созвал заседание, на котором принял решение провозгласить единым кандидатом в премьер-министры Вазгена Манукяна.