Ինչու են ադրբեջանցիները սպիտակ դրոշով մոտեցել սյունեցի դիրքապահներին
Երեկ՝ դեկտեմբերի 2-ին  մի քանի հոգի ադրբեջանցի զինվորական  սպիտակ դրոշով մոտեցել են հայկական  դիրքապահներին ։
Այս մասին  «Ա1+»-ին տեղեկացրեց  Սյունիքի Տեղ համայնքի ղեկավար Ներսես Շադունցը․  «Իրենք իրենց զորքը թողել են իրենց կողմում գտնվող գյուղում, եկողները մի քանի հոգի էին։ Սպիտակ դրոշով մոտեցել են մեր տղաներին։ Մենք կանգնած ենք հենց սահմանագծին, իրենք էլ եկել ու հարցնում էին, թե բա մենք որտեղ կանգնենք։ Հետո առաջարկել են իրար հետ կանգնելու տարբերակը, մերոնք էլ մերժել են ու բացատրել, որ հնարավոր չէ նման բան»։
Ներսես Շադունցն ասում է, որ դիրքապահները տեղեկացրել են իրեն։
«Տղաները կապ են հաստատել ինձ հետ, ասել են, որ տենց բան է եղել, ես էլ ասել եմ մենք մեզ սյունեցիների պես պիտի պահենք, անգամ գետնին ընկած քարերը չեն տեղաշարժվելու, դիրքը պահեն,  ոչ մի քայլ հետ չգնան», - ասում է Ներսես Շադունցն ու հավելում, որ ընդհանուր քննարկումն անցել է հանգիստ ու առանց որևէ վեճի։
Ըստ նրա՝  այս պահին տղաներն իրենց տեղում են, վիճակն էլ հանգիստ է։
Ներսես Շադունցի խոսքով՝  ադրբեջանցի զինվորականների  հետ   Արավուսի վարչական ղեկավար Արգամ Հովսեփյանը, որը տվյալ ջոկատի հրամանատարն է, բանակցել է ադրբեջաներեն։

Почему азербайджанцы с белым флагом подошли к сюникским дозорным
Вчера, 2-го декабря, несколько азербайджанских военных с белым флагом подошли к армянским защитникам позиций.
Об этом «А1+» сообщил глава общины Тех Сюникской области Нерсес Шадунц: «Они оставили своё войско в селе, находящемся на их стороне, пришедших было несколько человек. С белым флагом подошли к нашим парням. Мы стояли прямо на границе, они подошли и спрашивали, теперь куда нам становиться. Потом предложили вариант стоять вместе, наши отказали, сказав, что такое невозможно».
Нерсес Шадунц говорит, что постовые его проинформировали.
«Парни связались со мной, сказали, что произошло, я сказал, что мы должны вести себя как сюникцы, даже лежащие на земле камни не будут перемещены, чтобы они защищали позиции, ни на шаг не отступали», - говорит Нерсес Шадунц, добашляя, что в целом обсуждение прошло спокойно и без какого-либо спора.
По его словам, в тот момент парни были на своём месте, ситуация спокойная.
По словам Нерсеса Шадунца, административный руководитель  Аравуса Аргам Овсепян, являющийся командиром данного отряда, вел переговоры с азербайджанцами на азербайджанском языке.