Ես կարծում եմ, Նիկոլ Փաշինյանն ընդհանրապես չի ուզում հեռանալ․ Ալեքսանդր Իսկանդարյան (տեսանյութ)
«Սա խաղաղության մասին փաստաթուղթ չէ, սա կրակը դադարեցնելու մասին փաստաթուղթ է, և չկա երաշխիք, որ կրակը չի վերսկսվի»,- կարծում է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Վերջինս նաև ասում է՝ հայտնի չէ, թե այսուհետ ինչ զարգացումներ կլինեն արցախյան հակամարտության շուրջ։
«Կարգավորման ինչ-որ գործընթաց կսկսվի, հավանական է, որ Մինսկի խումբը կվերականգնի աշխատանքը, բայց դա այլևս նույնը չի լինի»,- ասում է նա։
Ինչ վերաբերում է ապրիլի 9-ին ստորագրված հրադադարի հայտարարությանը, ապա քաղաքագետի համար շատ բաներ անհասկանալի են։ Հատկապես այն, որ տարածաշրջանում պետք է ապաշրջափակվեն տրանսպորտային կապերը։
«Ի՞նչ է նշանակում Սյունիքով միջանցք տրամադրել, դա ի՞նչ ճանապարհ է, ո՞վ է կառուցելու, ովքե՞ր են անցնելու այդ ճանապարհով, ո՞վ է հսկելու այն։ Ինչ է նշանակում կբացվեն բոլոր ճանապարհները։ Ես վաղը կարո՞ղ եմ նստել մեքենա կամ հայկական կոնյակով բեռնված բեռնատար և Բաքվով հասնել Դերբենդ։ Քարվաճառով ես կկարողանա՞մ գնալ Մարդակերտ, հետո արդեն՝ Ադրբեջան, թե՞ ոչ։ Ադրբեջանցինները կկարողանա՞ն գալ»,- հարցնում է Ա․Իսկանդարյանը։
Այնուամենայնիվ, քաղաքագետը գտնում է, որ սպասվում է շատ երկար բանակցային գործընթաց, որին կմասնակցի նաև Թուրքիան։ Նա նաև հավանական է համարում, որ 5 տարի պատերազմ չի լինի։
Անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին՝ Ա․Իսկանդարյանը կարծում է, որ մեր երկիրը գտնվում է ներքաղաքական լուրջ ճգնաժամի մեջ։ Նաև կարծում է, որ թեև հրապարակում որոշ ուժեր պահանջում են վարչապետի հրաժարականը, Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն, ընդհանրապես չի ուզում հեռանալ։
«Կհեռանա, եթե քաղաքական իրողությունները ստիպեն։ Եվ անհրաժեշտ է, դուրս գա ոչ թե 5 կամ 10 հազար մարդ, այլ 300 հազար մարդ։ Եվ կանգնեն ոչ թե երկու ժամ, այլ մեկ ամիս»,- ասում է Ա․Իսկանդարյանը։

Думаю, что Никол Пашинян вообще не собирается уходить: Александр Искандарян (видео)
«Это – не бумага о мире, заключен не мир, это бумага о прекращении огня и некоторых гарантий для того, чтобы огонь не возобновлялся», - считает политолог, директор института Кавказа Александр Искандарян.
Последний также сообщает: неизвестно, как будут развиваться события вокруг карабахского конфликта.
«Будет создан какой-нибудь процесс, с серьезной вероятностью это будет называться Минским процессом, он будет другим, он не может быть таким же»,- говорит он.
Касательно заявления о прекращении войны, подписанного 9-го апреля, многие вещи политологу непонятны. В особенности то, что в регионе должны быть разблокированы транспортные связи.
«Что такое коридор через Сюник? Какой коридор, как он будет устроен? Кто по нему будет ездить, каким образом он будет охраняться? Через какую территорию он будет проходить? Каким образом будет обеспечиваться безопасность. Что означает открытие всех дорог? Я завтра буду иметь возможность сесть на автомобиль или на фуру с армянским коньяком и проехать через Баку в Дербент? Что такое всех дорог? Каким образом я буду действовать в рамках открытия всех дорог? Через Карвачар я могу теперь ехать в Мартакерт и далее в Азербайджан или нет? А азербайджанцы каким образом будут приезжать?»,- спрашивает А. Искандарян.
Тем не менее, политолог считает, что ожидается очень долгий переговорный процесс, в котором примет участие и Турция. Он также считает вероятным, что на протяжении 5 лет войны не будет.
Затрагивая внутриполитическую обстановку в Армении, А. Искандарян считает, что наша страна находится в серьёзном внутриполитическом кризисе. Он также считает, что несмотря на то, что некоторые силы на площади требуют отставки премьер-министра, Никол Пашинян, однако, вообще не хочет уходить.
«Уйдет, если заставят политические реалии. На улицу должны выйти не 5 или 10 тысяч человек, а 300 тысяч. И стоять не два часа, а месяц», - говорит А. Искандарян.