211120AskeranKhorhrdakcutyun (2)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն Ասկերանի շրջանի համայնքների ղեկավարների և վարչակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ շրջկենտրոնում աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է անցկացրել:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքներին՝ շեշտելով, որ օր առաջ պետք է վերականգնել կյանքի բնականոն հունը: Այս համատեքստում նախագահ Հարությունյանն ընդգծել է, որ հրթիռակոծության հետևանքով ավերածությունների ենթարկված  բնակարանների վերանորոգման նպատակով քաղաքաշինության նախարարությունն օպերատիվ միջոցներ կձեռնարկի: Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ համայնքներում պետք է արագ ավարտել ազատ բնակֆոնդի գույքագրումը, կարճ ժամանակահատվածում կատարել անհրաժեշտ վերանորոգման աշխատանքները, ապահովել այն կենցաղային գույքով և մինչև հիմնական բնակարանների կառուցումը տրամադրել անօթևան մնացած քաղաքացիներին: Նա վարչակազմի ղեկավարին տեղում հանձնարարական է տվել ՀՀ-ում գործող Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբում ունենալ պատասխանատու, ով կզբաղվի շրջանի՝ անօթևան մնացած և ՀՀ տարածքում ժամանակավոր ապաստան գտած բնակիչների սոցիալական խնդիրներով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարեսկզբից դպրոցական և նախադպրոցական հիմնարկների աշխատանքների վերսկսմանը, ստեղծված ծանր կացությունը հաղթահարելու նպատակով բնակչությանը սոցիալական երաշխիքների տրամադրմանը, ինչպես նաև աշնանացանի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:

Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание в Аскеране (видео)
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян в райцентре Аскеранского района провел расширенное рабочее совещание с участием руководителей общин и ответственных лиц администрации.
Президент Арутюнян сообщил, что Министерство градостроительства для ремонта квартир, подвергшихся разрушениям вследствие ракетных обстрелов, предпримет все необходимые оперативные меры. По словам Араика Арутюняна, инвентаризация жилья и необходимый ремонт в общинах должны быть завершены в кратчайшие сроки, дома должны быть обеспечены необходимым домашним имуществом. Он поручил руководителю администрации назначить ответственного в действующем в Армении оперативном штабе правительства Арцаха, который займется социальными проблемами жителей района, оставшихся без крова и нашедших временное убежище на территории Армении.
На встречи были обсуждены и вопросы, касающиеся возобновления с начала года работы школьных и дошкольных учреждений, предоставления социальных гарантий населению с целью преодоления сложившейся тяжелой ситуации, а также организации осеннего сева.